زایمان طبیعی یا سزارین - مطب دکتر رضایی در تهران
08 ژانویه
۳
(۲)
Rate this post

شما برای زایمان کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ زایمان طبیعی یا سزارین ؟ بسیاری از خانم‌های باردار وقتی می‌خواهند بچه‌دار شوند نمی‌دانند کدام نوع زایمان برای آن‌ها بهتر است و بین دو راهی زایمان طبیعی یا سزارین می‌مانند. تصمیم‌گیری‌ها معمولاً بر پایه‌ی ناآگاهی صورت می‌گیرد و خیلی از خانم‌ها حتی در زایمان دوم هم از طبیعی یا سزارین زایمان کردن مطمئن نیستند. به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مطلب راجع به این موضوع صحبت کنیم. برای مشاوره‌های قبل از بارداری می‌توانید به مطب دکتر رضایی متخصص زنان در شهر تهران مراجعه کنید.

هر آنچه که باید راجع به زایمان طبیعی یا سزارین بدانید!

همان‌طور که می‌دانید برای تولد نوزاد دو روش سزارین و طبیعی وجود دارد. با وجود اینکه زایمان طبیعی نسبت به سزارین خطر کمتری دارد اما گاهی اوقات به دلایلی و بسته به شرایط، مادر مجبور می‌شود کودک خود را به صورت سزارین به دنیا بیاورد. در این میان افرادی هم هستند که به دلیل ناآگاهی از فایده و ضرر هر کدام از این دو روش، سزارین را به نحوی روشی بهتری مي‌دانند. در حالی که هر شخصی با توجه به شرایط مخصوص به خود باید بهترین روش را برای زایمان برگزیند. اغلب پزشکان از جمله دکتر رضایی در پاسخ به سؤال زایمان طبیعی یا سزارین ؟ زایمان طبیعی را توصیه می‌کنند. در ادامه به بررسی مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین می‌پردازیم:

– زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند به نسبت آن‌هایی که سزارین را ترجیح داده‌اند، زود‌تر به زندگی عادی و انجام فعالیت‌های روزمره بازمی‌گردند.

– با زایمان طبیعی به واسطه‌ی فعالیت‌های ورزشی بعد از زایمان زود‌تر می‌توانید به تناسب اندام برسید. چراکه عوارض ناشی از بیهوشی و درد ناشی از بخیه و فشار‌های شکمی که خانم‌های سزارینی تجربه می‌کنند را ندارند.

– درد‌های پس از سزارین خیلی زیاد و آزار‌دهنده است و تا چند روز باید مسکن مصرف شود؛ اما در زایمان طبیعی بعد از زایمان درد قابل توجهی نخواهید داشت.

– نوزادانی که به روش سزارین به‌ دنیا می‌آیند بیشتر از بچه‌هایی که طبیعی هستند در معرض ابتلا به دیابت و آلرژی قرار می‌گیرند.

زایمان طبیعی یا سزارین - مطب دکتر رضایی در شهر تهران

زایمان طبیعی یا سزارین ؟ کدام را انتخاب کنیم

همان‌طور که کمی بالاتر به آن اشاره کردیم، زایمان طبیعی نسبت به سزارین ارجحیت دارد اما در مواقعی ممکن است مجبور باشید که سزارین کنید و حق انتخاب ندارید. در صورت وجود هر کدام از شرایط زیر انجام سزارین ضروری است.

۱- اگر زایمان شما عقب افتاده باشد.

اگر مدت زمان زایمان طولانی شده باشد، پزشک شما در پاسخ به سؤال زایمان طبیعی یا سزارین قطعاً سزارین را توصیه می‌کند. اگر برای بار اول باردار شده‌اید چنانچه بیست ساعت زمان زایمان شما به تعویق افتاد، باید سزارین شوید؛ اما اگر دفعه اول نیست این میزان به ۱۴ ساعت کاهش می‌یابد.

۲- اگر وضعیت قرار‌گیری کودک مناسب نباشد.

زایمان طبیعی در صورتی درست است که کودک در پوزیشن صحیحی قرار گرفته باشد. در غیر این صورت سزارین در اولویت است. پوزیشن صحیح برای نوزاد به گونه‌ای است که سر نوزاد به مجرا نزدیک باشد.

۳- اگر مادر افتادگی شدید رحم داشته باشد.

افتادگی رحم یا پرولاپس، در واقع عارضه‌ای است که رحم به سمت پایین کشیده می‌شود. در موارد حاد، می‌توانیم شاهد برآمدگی‌ای در واژن فرد باشیم که با معاینه واژینال کاملاً مشخص است. گزارش شده است که در موارد خیلی حاد رحم از مثانه بیرون می‌آید. در این صورت بین زایمان طبیعی یا سزارین مادر مجبور است که سزارین را انتخاب کند.

انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین - مطب دکتر رضایی در تهران

مزایا و معایب زایمان طبیعی را بدانید

اینکه در نهایت بین زایمان طبیعی یا سزارین کدام را انتخاب کنیم، مستلزم اطلاعات کافی از مزایا و معایب هر کدام است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب و عوارض زایمان طبیعی می‌پردازیم تا با مقایسه‌ی آن با آنچه کمی پیش‌تر گفتیم درست‌تر تصمیم بگیرید.

عوارض کوتاه‌مدت و سختی‌های زایمان طبیعی

– انقباض رحم مادر در حین زایمان

– درد شدید در حین زایمان؛ برای کاهش درد مادر حین زایمان به روش طبیعی راه‌های زیادی وجود دارد، یکی از این راهکار‌ها استفاده از گاز‌های تنفسی و زایمان فیزیولوژیک می‌باشد. یکی دیگر از معمول‌ترین روش‌های کنترل درد، تزریق دارو‌های مسکن است.

– نامرتب شدن ضربان جنین

– ناتوانی مادر در زور زدن؛ گاهی اوقات تزریق داروی بی‌حسی موجب می‌شود که مادر توان لازم برای زور زدن نداشته باشد، در این‌صورت پزشکان از فورسپس برای خارج کردن نوزاد استفاده می‌کنند.

– به تعویق افتادن زایمان در اثر تزریق داروی بی‌حسی؛ تزریق بی‌حسی در فضای اپیدورال، ممکن است زایمان را به تأخیر بیاندازد.

– فشار خون بالا

– افتادگی و شل شدگی واژن؛ بیشترین ترس و شکایت خانم‌ها از زایمان طبیعی، ترس از این مورد است.

– عدم کنترل ادرار و مدفوع؛ اگر ماهیچه‌های اسفنکتر مقعد مادر حین زایمان آسیبی نبیند، شخص عدم کنترل مدفوع را تجربه نمی‌کند اما عدم کنترل ادرار شایع‌تر است.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی را در زمینه  سونوگرافی حاملگی و درمان نازایی در وب‌سایت دکتر رضایی متخصص زنان مطالعه کنید.

زایمان طبیعی یا سزارین - مطب دکتر آزاده رضایی در تهرانمزایای زایمان طبیعی برای انتخاب بین زایمان طبیعی یا سزارین ؟

– برگشتن به زندگی روزمره در مدت زمان کوتاه‌تر؛ مادرانی که به صورت طبیعی زایمان می‌کنند زود‌تر سر پا می‌شوند. هر چند در حین زایمان درد نسبتاً زیادی را متحمل می‌شوند اما بعد از آن دیگر دردی حس نمی‌کنند. برعکس سزارین که درد‌ها و عوارض ناشی از بیهوشی بعد از زایمان کم کم خود را نشان می‌دهند.

– ارتباط عاطفی بین نوزاد و مادر؛ در زایمان طبیعی چون بلافاصله پس از زایمان، نوزاد در آغوش مادر قرار می‌گیرد ارتباط عاطفی قوی‌تری بین آن‌ها برقرار می‌شود همین موضوع می‌تواند خونریزی بعد از زایمان را به میزان زیادی کاهش دهد.

– جمع شدن رحم

مزایا و معایب سزارین

در زایمان به صورت سزارین، مادر تحت بی‌هوشی عمومی قرار می‌گیرد و یا از ناحیه کمر بی‌حس می‌شود. این روش زایمان هم مانند طبیعی عوارض، مزایا و معایبی دارد.

– میزان خونریزی؛ مقدار خونریزی در سزارین هزار سی‌سی و در افرادی و تحت شرایط خاصی حتی تا ۲ هزار سی‌سی می‌شود.

– امکان صدمه به احشای داخل شکم مادر حین عمل سزارین

– بیهوشی؛ ممکن است بدن مادر نسبت به دارو‌های بی‌هوشی از خود واکنش نشان دهد. افراد زیادی تنها به دلیل عوارض بعد از بی‌هوشی تن به سزارین نمی‌دهند.

– عفونت؛ احتمال عفونت در سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر است.

سخن آخر

میزان کم استرس مادر، بزرگ‌ترین مزیت زایمان سزارین نسبت به طبیعی به شمار می‌رود. اگر شما هم جزو دسته افرادی باشید که ترس زیادی از زایمان طبیعی و درد آن دارید، احتمالاً بین دوراهی زایمان طبیعی با سزارین؟ سزارین را انتخاب می‌کنید. دکتر رضایی متخصص و جراح زنان به شما توصیه می‌کند برای اینکه تصمیم درستی راجع به نحوه‌ی زایمان خود بگیرید، حتماً با پزشک خود صحبت کرده و سلامتی خود و فرزندتان را در اولویت قرار دهید.

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳ / ۵٫ تعداد رای: ۲

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

Summary
زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام یک بهتر است؟
Article Name
زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام یک بهتر است؟
Description
در این مقاله به بررسی مزایا و معایب هر کدام از روش‌های زایمان طبیعی و سزارین پرداختیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره قبل از بارداری به مطب دکتر آزاده رضایی متخصص زنان در شهر تهران مراجعه کنید.
Author
Publisher Name
مطب دکتر آزاده رضایی
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید