عوارض عمل سزارین
30 ژوئن
۰
(۰)

عمل سزارین به روش به دنیا آمدن نوزاد به واسطه عمل جراحی و از طریق رحم مادر گفته می شود، بسیاری از خانم ها سزارین در بیمارستان های شهر تهران انجام می دهند و برای این عمل از قبل آمادگی دارند، در برخی موارد نیز ممکن است سلامت مادر یا نوزاد در خطر باشد و عمل سزارین به طور اضطراری انجام می شود. در سال های اخیر آمار انجام سزارین در بیشتر نقاط دنیا افزایش پیدا کرده است و بیشتر خانم ها بنا به دلایل مختلف که عمدتاً ترس از زایمان طبیعی است ترجیح می دهند تحت زایمان سزارین قرار گیرند.

عمده ترین علل انجام زایمان سزارین در بیمارستان های شهر تهران

طبق گفته خانم دکتر آزاده رضایی انجام عمل سزارین در بیمارستان های شهر تهران تحت شرایط خاصی انجام می شود، بسیاری از پزشکان زایمان سزارین  را به زایمان طبیعی ترجیح می دهند. با مشاهده شرایط زیر حتماً نیاز که مادر تحت عمل سزارین قرار بگیرد.

 • در مواردی که زایمان اول مادر سزارین بوده باشد، بارداری دوم وی نیز منجر به سزارین می شود. در چنین مواردی زایمان طبیعی خطر زیادی برای مادر دارد و آسیب جبران ناپذیری را برای وی به همراه دارد، البته در برخی از شرایط که مادر تجربه یک سزارین داشته و برش انجام شده روی وی افقی باشد می تواند بچه دوم خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورد.
 •  در برخی از موارد عمل های دیگری بر روی رحم انجام شده، عمل هایی مانند جراحی فیبروم رحم که با داشتن تجربه این عمل در زایمان طبیعی ممکن است رحم دوام نیاورد.
 •  در صورتی که بارداری مادر دوقلو یا چند قلویی باشد، اگر تعداد قل ها بیشتر باشد لزوم انجام سزارین بیشتر می شود ، هرچند که ممکن است بارداری چند قلو نیز از طریق زایمان طبیعی انجام شود اما باید شرایط مادر و جنین کاملاً بررسی شود.
 • اگر وزن و اندازه جنین بزرگ باشد، دکتر برای مادر زایمان سزارین در بیمارستان شهر تهران را انجام می دهد.
 •  ممکن است قرار گیری جنین در داخل رحم مادر به صورت برعکس یا نامتعارف باشد، که در این موارد نیز پزشکان سزارین را پیشنهاد می کنند.
 •  اگر مشکل جفت سر راهی پیش آمده باشد، در این شرایط جنین باعث مسدود شدن دهانه رحم می شود و فقط از طریق سزارین می توان نوزاد را به دنیا آورد.
 •  در صورتی که برای مادر مشکل انسداد دهانه رحم پیش آمده باشد که در این شرایط زایمان طبیعی بسیار خطرناک است و مادر باید سزارین شود.
 •  اگر مشکلاتی مانند اختلال طناب عصبی باز در جنین به وجود آمده باشد نیز انجام زایمان طبیعی خطرات زیادی را برای مادر و فرزند به همراه دارد.
 •  اگر مادر باردار مبتلا به ویروس اچ آی وی باشد و با زایمان طبیعی امکان انتقال به جنین وجود دارد.

 

عوارض عمل سزارین

این نکته را در نظر داشته باشید که انجام عمل سزارین برای هفته سی و نهم برنامه ریزی می شود، مگر اینکه به دستور پزشک زایمان زودتر از موعد مقرر انجام شود. لازم به ذکر است در برخی شرایط نیز برای زایمان سزارین در بیمارستان تهران از قبل برنامه ریزی نشده است و شرایطی به وجود می آید که پزشک مجبور است نوزاد را از طریق سزارین به دنیا بیاورد، برخی از شرایط زیر ممکن است باعث انجام سزارین شود:

 • اگر مادر بیماری هایی از قبیل تبخال دستگاه تناسلی را داشته باشد، با زایمان طبیعی ممکن است به نوزاد انتقال پیدا کند.
 • در شرایطی که گردن رحم مادر به اندازه کافی بزرگ نشود و یا کودک در داخل کانال رحم حرکتی نداشته باشد، عمل سزارین انجام می شود.

سزارین اورژانسی

در برخی از شرایط نیز پیش می آید که برای سلامت مادر و نوزاد، عمل سزارین به صورت اورژانسی انجام می شود، خانم دکتر رضایی برخی از این شرایط را توضیح داده اند:

 • گاهی ممکن است ضربان قلب نوزاد وارد شرایط بحرانی شود و به تشخیص پزشک نوزاد سریعاً از طریق سزارین به دنیا می آید.
 • در شرایطی جنین دچار فروافتادگی بند ناف می شود، که ممکن است قطع شدن اکسیژن برای نوزاد را در پی داشته باشد و از این رو فوراً باید عمل سزارین انجام شود.
 • اگر جفت به صورت ناگهانی از رحم جدا شود، اگر به سرعت عمل سزارین انجام نشود جنین خواهد مرد.
 • در صورتی که مادر تجربه یک بار سزارین را داشته و در حین انجام زایمان طبیعی، آسیب دیدگی شدید برای رحم به وجود آید سریعاً سزارین انجام می شود.

 

چگونگی انجام زایمان سزارین در بیمارستان های شهر تهران

روش انجام سزارین در شهر تهران به این صورت است که ابتدا بی حسی و یا بیهوشی روی مادر انجام می شود، پزشک برشی افقی روی شکم ایجاد می کند و با برش های لایه های زیرین به رحم می رسد، هنگام رسیدن به عضله های شکم پزشک آنها کنار می زند تا به رحم مادر برسد، معمولاً این برش ها به صورت افقی روی شکم صورت می گیرد. البته در برخی از شرایط خاص که نوزاد کامل بالغ نشده برش ها به صورت عمودی انجام می شود، که در این شرایط مادر در بارداری های بعدی نمی تواند نوزاد خود را طبیعی به دنیا بیاورد. پس از انجام برش ها، نوزاد از رحم خارج می شود، بند ناف بریده می شود و مادر می تواند نوزاد خود را چند لحظه ای ببیند. با تولد نوزاد معاینه های خاصی روی وی انجام می شود و دکتر رحم و شکم مادر را بخیه می زند. معمولاً فرآیند بخیه زدن شکم بیشتر از برش طول می کشد و ممکن است تا ۳۰ دقیقه زمان ببرد.

هزینه عمل سزارین چگونه است

رعایت نکات لازم برای بهبود پس از سزارین

مدت زمان بستری شدن مادر پس از انجام سزارین در شهر تهران ۴۸ ساعت است، هر چند تا زمان بهبودی کامل ممکن است چهار هفته یا مدت زمان بیشتری لازم باشد. بر خلاف مادرانی که سزارین شده اند کسانی که با زایمان طبیعی نوزاد خود را به دنیا آورده اند بعد از گذشت ۲۴ ساعت مرخص می شوند و طی مدت یک الی دو هفته می توانند بهبودی خود را به دست آورند. قبل از ترخیص مادر پرستاران بیمارستان نکاتی را درباره نگهداری از بخیه ها و مراحل بهبود به مادر یادآوری می کنند و همچنین شرایطی که نیاز باشد به پزشک معالج مراجعه کنند نیز به مادر توضیح داده می شود. در صورتی که تحت عمل سزارین در شهر تهران قرار گرفته اید بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • تا زمان بهبودی کامل استراحت لازم را داشته باشید و از انجام فعالیت سنگین ، ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید. برای انجام کارهایی نظیر آشپزی و دیگر کارهای منزل از اطرافیان بخواهید به شما کمک کنند. البته این استراحت به معنی استراحت مطلق در رختخواب نیست، زیرا لازم است کمی تحرک نیز داشته باشید. بی تحرکی کامل باعث بروز ترومبوآمبولی می شود و برای مادر بسیار خطرناک است.
 • ممکن است تا حدود هفته در ناحیه زیر شکم درد داشته باشید و مجبور به استفاده از داروهای مسکن باشید.
 • با انجام زایمان سزارین تا مدت چند هفته خونریزی خواهید داشت که به تدریج بهبود می یابد. سعی کنید از تامپون ها داخل واژن استفاده نکنید و فقط از نوار بهداشتی استفاده کنید.

در صورتی که مشکلاتی مانند عفونت ، تب، قرمزی، درد و تورم یا چرک در محل جراحی شده داشتید حتماً با پزشک در میان بگذارید.

 

بررسی خدمات بیمارستان برای زایمان سزارین در بیمارستان های شهر تهران

ممکن است شما تحت نظر پزشک انتخابی خود باشید و در بیمارستان معرفی شده توسط وی زایمان سزارین را در شهر تهران انجام دهید. یا ممکن است بیمارستان را انتخاب کرده و سپس پزشک خود را انتخاب کنید. در هر صورت پیش از انتخاب بیمارستان باید فاکتورهایی را بررسی نمایید تا یک بیمارستان خوب و مجهز را برای انجام سزارین برگزینید. مطالعه این مطلب شما را از امکانات و شرایطی که بیمارستان باید داشته باشد مطلع می کند. برای انتخاب بیمارستان برای زایمان سزارین در شهر تهران حتماً باید خدمات مراقبتی و پزشکی بیمارستان را در نظر داشته باشید، برخی از مواردی که باید در خصوص خدمات مراقبتی پزشکی بیمارستان بدانید به شرح زیر است:

بارداری‌های پرخطر:  برخی از مادران بارداری های پر خطر را تجربه کرده اند که حتماً باید تحت نظر باشند در غیر این صورت سلامت مادر و نوزاد به خطر می افتد. بارداری های پر خطر شامل داشتن بیماری هایی نظیر فشار خون، دیابت، بارداری چند قلو و بسیاری از مشکلات دیگر در مدت زمان بارداری است. در شرایطی که مادر بارداری پر خطر را تجربه کرده به هنگام سزارین نیاز به تجهیزات و امکانات ویژه است. باید بیمارستان انتخابی خود را با توجه به شرایط برگزینید که تجهیزات لازم برای جراحی، بخش مراقبت های ویژه نوزادان و پزشک متخصص نوزادان را داشته باشد.

بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان:  در برخی شرایط نوزاد زودتر از موعد تعیین شده به دنیا می آید و یا به هنگام زایمان مشکلاتی به وجود می آید. در چنین مواردی نیاز است که نوزاد در بخش ویژه نوزادان یا NICU بستری شود و تحت مراقبت قرار گیرد. اگر تجربه بارداری پر خطر را نیز داشته اید لزوم موجود بودن این بخش بیش از پیش اهمیت دارد.

خطرات تهدید کنننده کودک بر اثر زایمان سزارین

بیمه‌های طرف قرارداد بیمارستان:  انجام زایمان به هر روشی که باشد هزینه هایی را برای شما دارد، تنها در صورتی که از بیمه های تکمیلی استفاده کنید، می توانید بخشی از هزینه های پرداخت شده را پس بگیرید. قبل از بستری شدن حتماً از داشتن قرارداد بیمه خودتان با بیمارستان مطمئن شوید.

حضور پزشکی خاص در بیمارستان:  برخی از مادران تمایل دارند بارداری و زایمان خود را تحت نظر پزشکی خاص بگذرانند. بیشتر معاینات در مطب انجام می شود اما پزشک برای انجام سزارین، یک بیمارستان خاص را به شما معرفی می کند . از این جهت اگر برایتان مهم است که بارداری و زایمان شما تحت نظر یک پزشک باشد قبل از موعد زایمان از بیمارستانی که پزشکتان در فعالیت دارد مطلع شوید. با این کار احتمالاً بیمارستان های انتخابی شما کاهش می یابد.

کلاس‌های آمادگی زایمان:  در برخی از بیمارستان ها کلاس هایی برای آموزش بارداری برای مادرها تشکیل می شود. در این کلاس ها شیوه های تجربه یک بارداری سالم و زایمان راحت به مادران آموزش داده می شود. همچنین آموزش های لازم برای مراقبت و نگهداری از نوزاد نیز تدریس می شود. بهتر است زنان باردار برای افزایش آگاهی و اطلاعات خود در این کلاس ها شرکت نمایند.

زنان باردار همواره معیارهای متفاوتی برای انتخاب بیمارستان برای زایمان سزارین در شهر تهران در نظر دارند. هر بیمارستان خدمات و امکانات متفاوتی را برای مادران و نوزادان محیا می کند . امکانات و تجهیزات مثل بخش ویژه نوزادان، تجهیزات ویژه برای بارداری های پر خطر،…. . مشخص است که بیمارستان های خصوصی خدمات ویژه تری را برای بخش زنان و زایمان دارند. علاوه بر امکانات و تجهیزات باید به مسائل دیگری نیز در انتخاب بیمارستان توجه داشته باشید. این مسائل شامل نزدیکی بیمارستان با منزل شما،حضور همسر به هنگام انجام سزارین، وجود امکانات برای انجام ورزش، آموزش شیردهی توسط ماما و … است.

عوارض زایمان سزارین بر نوزادهزینه های انجام سزارین در بیمارستان های شهر تهران

مسلم است که هزینه های انجام زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین در شهر تهران کمتر است، هزینه سزارین در صورتی که مادر تمایل داشته باشد در اتاق خصوصی بستری شود، هزینه ها افزایش می یابد. تعیین هزینه های بیمارستان شامل موارد دیگری است که در ادامه به شرح آنها پرداخته ایم:

 • اگر نیاز باشد نوزاد بستری شود برای نوزاد پرونده جداگانه تشکیل داده می شود و هزینه های بستری نوزاد به صورت مجزا محاسبه می شود
 • بیمه های طرف قرارداد در صورتی که مدت زمان بستری شدن پیش از ۴۸ ساعت به طول بیانجامد تعهدی برای پرداخت هزینه ها ندارند
 • لازم به ذکر است که هزینه اتاق های خصوصی را فقط بیمه های بانک ها پرداخت می کنند
 • حتماً هنگام پذیرش بیمار مطمئن شوید که بیمارستان با بیمه شما قرارداد دارد، در غیراین صورت مجبور هستید تمام هزینه ها را پرداخت نمایید

 

 

در صورتی که هنوز مشکلات و سوالاتی را در خصوص زایمان طبیعی یا سزارین در شهر تهران دارید می توانید با شماره های مطب خانم دکتر آزاده رضایی تماس حاصل نمایید و مشکلات و مسائل خود را با مشاوره ایشان رفع نمایید.

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید