بهبودی پس از عمل جراحی سزارین دوم در تهران
04 سپتامبر
۰
(۰)
3.3/5 - (3 امتیاز)
بهترین مرکز بلفاروپلاستی

اگر برای بار دوم باردار شده اید و زایمان اول سزارین بوده است، باید تحت عمل سزارین قرار بگیرید. در مورد تجربه سزارین دوم در تهران نیاز است که آمادگی شرایط خاصی را داشته باشید و تحت مراقبت هایی قرار بگیرید. بارداری شرایط خاصی را برای مادر به وجود می آورد و تغییرات جسمی و روحی را برای فرد به دنبال دارد؛ از جمله این تغییرات؛ شکل ظاهری بدن و تغییر عملکرد ارگان های متفاوت در داخل بدن است که زمینه را برای تولد نوزاد به وجود می آورد. این تغییرات به وجود آمده در بدن پس از انجام سزارین دوم و بعد از طی شدن دوره نقاهت به حالت اولیه خود برمی گردد، پس مادر باید صبور باشد تا شرایط بدنش بعد از گذشت مدت زمانی بهبودی کامل را بدست آورد.

عموماً مدت زمانی که لازم است طی شود تا بعد از تولد نوزاد مادر شرایط مناسب بدن خود را بدست آورد، بین شش تا هشت هفته است البته این مدت زمان بستگی به این دارد که در هفته های اول زایمان ، مادر چگونه از خود مراقبت کرده باشد. در این مقاله دکتر آزاده رضایی اطلاعاتی را درباره مراقبت های قبل از بارداری و سزارین دوم در بیمارستان های تهران در اختیار شما قرار داده است پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بهبودی پس از عمل جراحی سزارین دوم در تهران

فاصله زمانی عمل سزارین تا بارداری بعدی

به توصیه خانم دکتر رضایی باید مدت زمان ۱۸ ماه از عمل سزارین بگذرد و بارداری بعدی رخ دهد، رعایت کردن این فاصله برای خانم هایی که زایمان طبیعی داشته اند نیز ضروری است. در طی این دوره زخم های ناشی از سزارین التیام می یابد، هر چه فاصله بین سزارین اول و دوم بیشتر باشد بدن شما سالم تر خواهد شد. باردار شدن بعد از سزارین اول نیاز به طی شدن یک دوره زمانی دارد، که بدن بازسازی شود.

برخی از افراد تصور می کنند ۱۸ ماه صبر کردن برای بارداری مجدد زمان طولانی است اما باید این حقیقت را پذیرفت که بدن شما مقادیر زیادی از مواد مغذی را در طی سزارین از دست داده است که باید حتماً جایگزین شود. بعد از سزارین ممکن است دچار کم خونی شوید زیرا آهن خون شما با جنین و جفت تقسیم می شود ، علاوه بر آن بر اثر خونریزی زایمان آهن بدن شما از دست می رود.

 

به نقل از خانم دکتر رضایی نکاتی را در رابطه با بارداری پس از سزارین در اینجا آورده ایم که با رعایت کردن این مسائل سزارین دوم شما راحت تر خواهد شد .

 

١در صورت لزوم پزشک خود را عوض کنید

اکثر خانم ها در نخستین بارداری وقت زیادی را صرف پیدا کردن یک پزشک مناسب می کنند و در برخی موارد نیز نتیجه درستی نخواهند گرفت، پیدا کردن پزشک مورد اعتماد مشکل است و از مهمترین کارهایی است که شما باید انجام دهید. برای انجام سزارین دوم در تهران اگر با پزشک خود در ارتباط نیستید پزشک دیگری را بیابید و از خانم هایی که تجربه دو یا سه سزارین را دارند مشورت بخواهید .

 

هزینه عمل سزارین دوم در بیمارستان های تهران

 ٢وزن خود را کنترل نمایید

در بیشتر خانم ها مشاهده می شود که در بارداری دوم اضافه وزن بیشتری دارند، خانم های باردار نباید پرخور و تنبل شوند؛ کنترل وزن در دوران بارداری مسئله مهمی است. شاید در آغاز بارداری نتوانید وزن خود را کنترل نمایید و اضافه وزن پیدا کنید ولی تمام تلاش خود را در ماه های بعد برای کنترل وزن داشته باشید. اگر در دومین بارداری میزان اضافه وزن شما زیاد باشد حتماً باید روی یک رژیم غذایی سالم و انجام حرکات ورزشی مناسب تمرکز کنید. یقیناً داشتن اضافه وزن در سزارین دوم برای سلامت جنین خطرناک است و سزارین سختی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

 

٣حرکات نرمشی و تقویت عضلات در زمان بارداری را فراموش نکنید

در بیشتر زنان پس از سزارین مشکلات عضلات شکمی مشاهده می شود، این مشکل به دلیل بیشتر شدن فضای بین عضلات چپ و راست توده شکمی به وجود می آید ضمن اینکه بروز این مشکل باعث به وجود آمدن کمردرد، فشار روی عضلات و یا بی اختیاری ادرار می شود. انجام ورزش های ویژه و پایه ای به قوی تر شدن عضلات شما کمک می کند؛ این ورزش ها شما را از مشکلات بیان شده در امان نگه می دارد و همچنین در داشتن سزارینی بهتر به شما کمک می کند. پیشنهاد می شود در روز ۱۰ دقیقه ماساژهای عضلانی و ماهیچه ای را انجام دهید و از مشکلات شکمی برای سزارین دوم خود بکاهید. این نرمش را به این صورت انجام دهید؛ شکم خود را به داخل بکشید و منقبض کنید و با بازدم آن را رها کنید. علاوه بر این تمرین، تمرینات مربوط به تقویت عضلات لگن را نیز می توانید انجام دهید .

 

٤فرزند اول خود را برای ورود کودک دوم آماده کنید

هنگامی که قرار است فرزند دوم را به دنیا بیاورید همواره یکی از مشکلات شما تغییرات بزرگ و نگرانی ها در خصوص نحوه برقراری ارتباط بین بچه ها است. پیش از انجام سزارین دوم ، کودک اول را با شرایط جدید آشنا کنید و شرایط را برای ورود عضو جدید خانواده محیا نمایید، این آماده سازی باید به تدریج و آرام انجام شود تا ذهن فرزند برای پذیرفتن شرایط جدید آماده شود .

مراقبت های لازم برای بعد از سزارین دوم

٥ذهن خود را برای سزارین راحت آماده نمایید

در صورتی که سزارین دوم را تجربه می کنید ممکن ترس شما نسبت به اولین بار کمتر شده باشد، معمولاً زایمان دوم در زمان کوتاه تری انجام می شود و راحت تر خواهد بود. در صورتی که سزارین اول شما به سختی انجام شده بهتر است برای انجام سزارین دوم در شهر تهران با یک پزشک صحبت نمایید و در رابطه با روش های مدیریت درد از وی راهنمایی بخواهید. کمک گرفتن از پرستار کودک نیز پس از زایمان روشی است که بسیاری از خانم ها آن را به کار می گیرند.

 

٦زودتر به بیمارستان بروید

سزارین دوم همیشه زودتر از سزارین اول انجام می شود زیرا بدن با شرایط موجود آشناتر است. حتماً از چند هفته قبل ساک خود را آماده کنید و وسایل مورد نیاز بچه را آماده نگه دارید و صحبت های لازم با پزشک را نیز انجام دهید.

 

٧خونسردی خود را حفظ نمایید

احتمالاً در طی بارداری اول وقت زیادی را برای آشنایی با این دوران صرف کرده اید، کتاب و مقاله هایی را مطالعه نموده اید و به کلاس های ویژه بارداری رفته اید؛ اما ممکن است در طی بارداری دوم زمان زیادی را برای این کارها اختصاص نداده باشید و شاید حس ناخوشایندی داشته باشید اما نگران نباشید زیرا در بارداری اول شما تجربه مادر بودن را نداشته اید اما در زمان بارداری دوم شما یک مادر هستید و با شرایط بارداری آشنایی بیشتری دارید. بنابراین از این پس باید انرژی خود را برای دو فرزند خود نگه دارید.

درد های ناشی از عمل جراحی سزارین دوم

تغذیه مناسب بعد از سزارین دوم

خانمی که تحت عمل سزارین دوم در بیمارستان های شهر تهران قرار گرفته است لازم است که رژیم غذایی مناسبی را رعایت نماید، همواره به مادران توصیه می شود که در دوران بارداری علاوه بر تامین نیازهای بدن خود، نیازهای جنین را نیز تامین کند. ضرورت رعایت کردن این مسئله بعد از سزارین نیز پابرجاست و به علت شیردهی باید همان شرایط برای داشتن رژیم غذایی مناسب رعایت گردد تا مواد غذایی مورد نیاز مادر و نوزاد فراهم شود. حتماً بعد از سزارین دوم باید همه مواد غذایی مفید از جمله؛ لبنیات، نان و غلات، سبزیجات، میوه  و پروتئین باید به طور روزانه و مستمر استفاده شود. هنگامی که مادر در دوران شیردهی است باید بیشتر از سابق مصرف لبنیات را جدی بگیرد و حتماً به مادران توصیه می کنیم که مصرف غذاهای مضر مانند انواع فست فودها را در برنامه غذایی خود قرار ندهند.

 

انجام ورزش های مناسب بعد از سزارین دوم در تهران

معمولاً خانمی که زایمان طبیعی انجام داده است از همان روز اول بعد از زایمان می تواند ورزش کردن را آغاز نماید، اما در صورتی که تحت سزارین دوم در بیمارستان تهران قرار گرفته اید طبق توصیه های خانم دکتر آزاده رضایی باید مدتی را برای انجام ورزش کردن صبر کنید، البته تشخیص میزان این وقفه برای ورزش کردن بر عهده مادر است. هنگامی که درد و سوزش محل بخیه ها بهبود یافت، قادر به ورزش کردن هستید. ورزش کردن بعد از سزارین دوم را تدریجی شروع کنید می توانید از روزی ۵ دقیقه ورزش کردن را آغاز کنید و به تدریج این مدت را تا بیست دقیقه در روز افزایش دهید. سعی کنید ورزش های ساده ای را انتخاب کنید، دراز و نشست حرکتی ابتدایی است که همه می توانند آن را انجام دهند. حرکت دیگری که می توانید انجام دهید خم کردن پاها به سمت شکم و بعد از مدتی دراز کردن آن است، تکرار این حرکات برای شما مفید می باشد.

 

نحوه مراقبت از بخیه ها

نحوه نگهداری و مراقبت از بخیه ها از هفته اول برای خانمی که تحت سزارین دوم در بیمارستان های شهر تهران قرار گرفته است، اهمیت دارد. زیرا زخم ها هنوز تازه است و امکان بروز عفونت وجود دارد که باعث به خطر افتادن سلامت مادر می شود به این ترتیب مادر نمی تواند به طور صحیح به کودک خود رسیدگی کند. با توجه به صحبت های خانم دکتر رضایی همواره باید محل بخیه را تمیز نگه دارید از این رو در روز سه مرتبه زخم ها را شستشو دهید. می توانید برای تمیز کردن زخم خود از بتادین رقیق و آب استفاده کنید که به نسبت مناسب یعنی یک به نه با هم مخلوط شوند؛ یک واحد بتادین در ازای ۹ لیوان آب.

سزارین دوم در تهران چگونه انجام می شود

کنترل عوارض شیردهی بعد از سزارین

خانم دکتر رضایی موارد زیر را برای کنترل کردن عوارض شیردهی بعد از سزارین دوم در بیمارستان های شهر تهران عنوان کرده اند:

– برای جلوگیری ایجاد شقاق در نوک سینه، بعد از هر بار شیردهی چند قطره شیر روی نوک سینه بریزید و اجازه دهید خشک شود .

– در داروخانه ها پدهای مخصوص برای جلوگیری از به وجود آمدن شقاق وجود دارد که با قرارگیری روی نوک سینه دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

– سعی کنید از پوشیدن لباس های پلاستیکی و نایلونی خودداری کنید، بیشتر لباس های نخی بپوشید که هوا جریان داشته باشد.

-ترکیباتی مانند نشاسته گیاهی و یا پارافین سفید از به وجود آمدن زخم در نوک سینه جلوگیری می کند، شما می توانید این محصولات را از داروخانه ها تهیه نمایید.

–  همیشه سعی کنید از هر دوسینه خود شیر بدهید؛ انجام این کار از بروز التهاب سینه جلوگیری می کند.

–   هنگام شیردهی همه هاله قهوه ای را در دهان کودک قرار دهید و تا زمان سیر شدن کامل از دهانش در نیاورید.

 

درمان كم‌خونی پس از سزارین دوم در تهران

بسیاری از مادران بعد از سزارین دوم در شهر تهران با کم خونی مواجه می شوند، به همه مادران توصیه می شود بعد از انجام سزارین دوم در طول هفته اول برای انجام چکاپ به پزشک خود مراجعه نمایند. معمولاً پزشکان مکمل ها و مسکن هایی را برای مادر تجویز می کنند که با مصرف آنها بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت. برای مادران استفاده از  قرص آهن و دیگر مکمل های غذایی  پس از سزارین ضرورت دارد. همچنین برای درمان کم خونی در رژیم غذایی مادر مصرف گوشت قرمز و جگر مفید است.

عوارض رعایت نکردن نکات لازم پس از سزارین دوم

معاینات لازم در سزارین دوم در تهران 

پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل سزارین دوم به پزشک خود در شهر تهران مراجعه نمایید، ضروری است که نوزاد خود را برای انجام آزمایش غربالگری بعد از گذشت ۳ تا ۵ روز به مرکز تعیین شده ببرید. در برخی از خانم ها خونریزی بعد از سزارین دوم رخ می دهد که از خونریزی زمان قاعدگی قدری بیشتر است، این خونریزی اگر بیش از ۴۰ روز به طول انجامد غیر طبیعی خواهد بود و باید با پزشک در میان گذاشته شود. در صورتی که هر یک از مشکل های زیر را داشتید حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید:

  • بروز تب، تورم، ترشح، کبودی در محل عمل
  • خونریزی شدید از رحم
  • قرمزی و متورم شدن پستان
  • التهاب محل جراحی شده

 

در صورتی که هر گونه سوال و مشکلی در زمینه بارداری و سزارین داشتید می توانید با شماره های مطب خانم دکتر آزاده رضایی تماس بگیرید و با تعیین وقت قبلی از راهنمایی های ایشان بهره ببرید.

 

بهترین مرکز بلفاروپلاستی

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دکتر آزاده رضایی | متخصص زنان و زایمان غرب تهران

دکتر آزاده رضایی | متخصص و جراح زنان و زایمان غرب تهران و صادقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید