عواقب زایمان زود رس
03 اکتبر
۰
(۰)

در طی این مقاله قصد داریم درباره سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان های شهر تهران مطالبی را عنوان کنیم همچنین به بررسی وضعیت جنین در هفته ۳۶ بارداری و خطرات احتمالی سزارین در این زمان بپردازیم.

در گذشته تصور می شد که هفته ۳۷ بارداری زمان مناسبی برای زایمان سزارین است، پزشکان معتقد بودند که رشد جنین در آخر هفته ۳۷ بارداری کامل است و امکان سزارین وجود دارد اما اکنون پزشکان تصور می کنند که رشد جنین باید تا هفته ۴۰ بارداری کامل شود و سزارین در هفته ۴۰ بارداری انجام شود و این نکته روشن شد که هفته ۳۷ بارداری زمان مناسب برای سزارین نیست، هر چند به عقیده برخی از پزشکان بعد از هفته ۳۴ بارداری امکان انجام سزارین وجود دارد.

در این سایت مطالب مفید و اختصاصی در مورد زایمان سزارین توسط خانم دکتر آزاده رضایی برای شما عزیزان آورده شده است پس با مطالعه این مطالب می توانید به مراقبت های قبل از عمل سزارین نیز توجه داشته باشید.

عواقب زایمان زود رس 

وضعیت جنین در سزارین در هفته ۳۶ بارداری

همان طور که می دانید وزن نوزاد شما هر روز بیشتر می شود طبق گفته پزشکان تقریباً روزی ۳۰ گرم اضافه وزن برای نوزاد صورت میگیرد، در هفته ۳۶ بارداری وزن نوزاد حدوداً ۲۷۰۰ گرم است و طول بدن او حدود ۴۸ سانتی متر است در هفته ۳۶ بارداری عضلات او برای مکیدن قوی‌تر شده است و و لثه او بسیار سفت و محکم است، موهای کرک مانند و ماده نسبتا چرب ورنیکس که بدن وی را فرا گرفته است تقریبا ناپدید می شوند. نوزاد شما این مواد و همچنین ترشحات دیگری که به درون ماده آمنیوتیک می ریزد را می بلعد و این مواد تا زمان تولد در شکم او باقی می ماند. تمامی این مواد به صورت مخلوط سیاه رنگ که مکونیوم نامیده می شود اولین مدفوع کودک شما خواهد بود.

در انتهای هفته ۳۶ بارداری کودک شما کامل شده است و استخوان جمجمه نوزاد در این مدت زمان نرم می باشد تا عبور از مجرای زایمان راحت تر شود، سر نوزاد در هفته ۳۶ بارداری به سمت پایین قرار گرفته که شرایط زایمان را مناسب تر می کند. در صورتی که پزشک تشخیص دهد شرایط بدن نوزاد به این صورت نیست تمرینات ورزشی را برای چرخش سر نوزاد به شما توصیه می‌کند

 

آیا سزارین در هفته ۳۶ بارداری خطرناک است؟

برای اینکه متوجه شویم سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان های شهر تهران خطر دارد یا نه ابتدا لازم است که با یک سری مفاهیم آشنا شویم.

 • زایمان ترم یا زایمان کامل این اصطلاح برای بارداری به مدت ۳۷ تا ۴۲ هفته پس از تشکیل لقاح به کار برده می شود که امروزه این معیار دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • زایمان زودرس هنگامی که زایمان بین هفته های ۳۴ تا ۳۷ بارداری انجام میشود اصطلاحا زایمان زودرس انجام شده که نوزاد به دنیا آمده در این حالت از نظر فیزیولوژیک و متابولیک نابالغ است.
 • ابتدای ترم این اصطلاح برای نوزادانی به کار برده می شود که بین هفته های ۳۷ تا ۳۸ بارداری به دنیا می آید.
 • ترم کامل این اصطلاح برای نوزادانی که بین هفته های ۳۹ تا ۴۰ بارداری به دنیا می آیند به کار برده می شود.

سزارین در 36 هفتگی در تهران

زایمان زودرس در مقابل زایمان ترم

 

شمار زیادی از نوزادان در هفته ۳۷ بارداری متولد می شوند و عوارض جانبی نشان داده اند از این منظر پزشکان متخصص زنان و زایمان در آمریکا تغییراتی را در دستورالعمل‌های رسمی به کار گرفته اند.

امروزه بارداری بعد از ۳۹ هفته، بارداری کامل گفته می شود و نوزادانی که در هفته ۳۷ تا ۳۸ از طریق سزارین به دنیا می‌آیند زودرس به حساب می آیند. با توجه به دستورالعمل های جدید، جنین برای مدت زمان بیشتری باید در رحم باقی بماند البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که شکستن باورهای قدیمی کار ساده‌ای نیست. ممکن است برای همگان این سوال پیش آید که عمل سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان شهر تهران چه عواقبی را به دنبال دارد برای اطلاع از این موضوعات نظرات متخصصان با تجربه ای مانند خانم دکتر آزاده رضایی و همکاران ایشان را در باره سزارین در هفته سی و شش بارداری بازگو خواهیم کرد .

 

دلایل تغییر تاریخ زایمان  

همواره این احتمال وجود دارد که تاریخ تعیین شده توسط پزشک برای زایمان تغییر داشته باشد هرچند هفته ۳۶ بارداری زمان مناسبی برای زایمان می باشد اما ممکن است به دلیل اشتباهات محاسباتی سن واقعی بارداری کمتر و ۳۶ هفته باشد. لازم به ذکر است که سن واقعی بارداری را به جز در مواردی که بارداری از طریق لقاح آزمایشگاهی انجام شده باشد نمی توان تشخیص داد، زمان نزدیکی و زمان تخمک گذاری همگی در وقوع بارداری تاثیرگذار هستند حتی برای خانم هایی که قاعدگی منظم دارند نمی توان زمان دقیق زایمان را تشخیص داد بنابراین تا زمان وقوع شرایط از نظر پزشکی تخمین زمان زایمان میسر نیست.

شکل گیری کودک در هفته 36 به چه صورت است

خطرات احتمالی سزارین در هفته ۳۶ بارداری

نوزادی که از طریق سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان شهر تهران متولد می شود نوزاد زودرس تلقی می شود، طبق شواهد و مقالات معتبر علمی نزدیک به سه چهارم نوزادانی که در طول هفته ۳۴ یا ۳۶ بارداری به دنیا می آیند نوزاد نارس هستند، آماری در رابطه با نوزادان زودرس وجود دارد به این صورت که سالانه در کشور ما یک میلیون و ۶۰۰ هزار زایمان انجام می شود و تقریبا حدود ۸ تا ۱۲ درصد از این نوزادان به صورت نارس به دنیا می آیند. آمار جهانی نوزادان نارس نیز ۱۰ درصد بوده و در طی سالیان اخیر با به کار گرفتن تمهیدات و مراقبت های انجام شده این رقم به ۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

ممکن است نوزادی که از طریق سزارین در هفته سی و شش بارداری به دنیا می آید مورد تهدید خطراتی باشد، برخی از این خطرات به شرح زیر است:

 • سندرم زجر(دیسترس)
 • عفونت سپتیسم (مسمومیت خونی)
 • مجرای شریانی باز (PDA)
 • زردی
 • کمبود وزن به هنگام تولد
 • مشکلات در تنظیم دمای بدن نوزاد
 • تأخیرهای رشد یا نیازهای ویژه
 • مرگ و میر

 

با توجه به وجود عوارض و مشکلات ذکر شده در بالا نوزادی که از طریق سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان شهر تهران به دنیا آمده است نیاز دارد که در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری شود حتی در برخی از شرایط نوزادان پس از ترخیص دوباره باید در بیمارستان بستری شوند.

از مهمترین خطراتی که برای نوزادی که با سزارین در هفته ۳۶ بارداری به دنیا آمده است، مجرای شریانی باز است طبق آمار و مشاهدات موجود نوزادان پسر بیشتر از نوزادان دختر در معرض این مشکل هستند. لازم به ذکر است که سزارین در هفته ۳۶ بارداری انتخابی نیست. بیشتر نوزادانی که با سزارین در هفته ۳۶ بارداری به دنیا می آیند به دلیل وجود درد زودرس زایمان یا پاره شدن نابهنگام کیسه آب متولد می شوند، در این شرایط باید از خطرات احتمالی که ممکن است نوزاد را تهدید کند آگاه باشیم و تصمیمات خود را با پزشک در میان بگذاریم.

قبل از عمل سزارین باید چکار کنیم

زایمان زودرس به چه زایمانی گفته می شود ؟

 

هنگامی که نوزاد در هفته ۳۶ بارداری به بعد متولد می شود در اصطلاح گفته می شود که نوزاد رسیده است. زایمان قبل از ۳۷ هفته را زایمان زودرس می گویند یعنی اگر ۳۶ هفته و ۷ روز طی شده باشد در واقع ۳۷ هفته کامل نباشد زایمان زودرس خواهد بود.

عوارض زایمان زودرس :

هنگامی که عمل سزارین در هفته ۳۶ بارداری در بیمارستان های شهر تهران به وقوع بپیوندد زایمان زودرس اتفاق افتاده که ممکن است عوارضی را برای نوزاد در پی داشته باشد، این عوارض ممکن است سلامتی نوزاد را به خطر بیندازد. طبق گفته پزشکان عوارض نوزادی که قبل از هفته ۳۴ بارداری به دنیا آمده است خیلی بیشتر است اما در حال حاضر پزشکان به این نتیجه رسیدند که نوزاد به دنیا آمده در هفته ۳۶ و ۳۷ بارداری به تکامل کامل نرسیده وممکن است عوارضی داشته باشد. امروزه مد نظر پزشکان این است که نوزاد در هفته چهل بارداری به دنیا بیاید که تکامل کامل صورت بگیرد، اکثر زایمان ها در هفته ۳۹ و بعد از آن انجام می شود اما در زایمان های قبل از ۳۹ هفته درصد ناچیزی از عوارض بارداری وجود خواهد داشت.

شاید به نظر برسد که سزارین در هفته ۳۶ بارداری خطرناک است اما در شرایطی ممکن است پیش آید که انجام سزارین در این هفته ضروری باشد به همت خانم دکتر آزاده رضایی مادران نباید نگرانی در خصوص زایمان سزارین در این زمان از بارداری داشته باشند. تخصص و مهارت ایشان در انجام سزارین نگرانی ها و استرس های مادران در خصوص زایمان زودرس را کاهش داده است.

 

آیا سزارین در 36 هفتگی مادر خطرناک نمی باشد؟

علل زایمان سزارین در هفته ۳۶ بارداری :

در ادامه شرایطی را که منجر به زایمان زودرس و سزارین در هفته ۳۶ بارداری می شود را برای شما آورده ایم:

۱-در شرایطی که کیسه آب سالم است اما دردهای زایمان شروع شده است و باید سزارین انجام شود.

۲-پاره شدن کیسه آب که علت مشخصی نیز ندارد.

۳- در خطر بودن حیات مادر که به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد همچنین علل مربوط به جنین نیز وجود دارد که ممکن است حیات جنین در خطر باشد .

۴- در صورتی که مارد بیش از یک جنین را باردار است احتمال دارد که زایمان زودرس انجام شود، اکثراً نوزادهایی که دوقلو هستند با زایمان زودرس متولد می شوند.

 

از علت هایی که ممکن است این ۴ مورد به وقوع بپیوندد وجود استرس و نگرانی های مادر در مدت زمان بارداری است.  مادر ممکن است استرس هایی داشته باشد، یکی از این استرس ها، استرس های روحی مادر است یعنی در مدت بارداری شرایط هورمون ها به گونه ای در بدن مادر محیا می شود که زمینه را برای بروز زایمان زودرس ناشی از استرس ایجاد می کند و یا اینکه نوزاد دچار مشکلاتی باشد و به خاطر آن پیامدهای هورمونی به وجود آید که موجب زایمان زودرس  می شود.

دلیل دیگری که باعث بروز زایمان زودرس است عفونت هاست، عفونت ها به عنوان اصلی ترین علت در زایمان های زودرس در شرایطی که کیسه آب سالم است مطرح شده اند،   در برخی موارد مشاهده شده است میکروبهای داخل کیسه آب و مایع دور جنین به وجود می‌آیند که می‌توانند شرایط را برای بروز زایمان زودرس به وجود بیاورند.

عفونت ممکن است سیستمیک مادر باشد و یا عفونت کل بدن باشد، در عین حال ممکن است عفونت های از طریق واژن و دهانه رحم به ناحیه رحم و جنین رسیده باشد که در پی آن موجب زایمان زودرس می شود.

 

آیا سزارین در 36 هفتگی مادر خطرناک نمی باشد؟

 

با توجه به مطالب بیان شده سزارین در هفته ۳۶ بارداری امری است که امروزه بسیار مشاهده می شود و شایع است، پس سزارین در این مدت زمان از بارداری خطرناک نیست،  در بیشتر موارد در هفته ۳۶ کودک سالم به دنیا می آید فقط ممکن است نیاز به نگهداری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان NICU داشته باشد که با چند روز بستری شدن رشد و تکامل وی کامل شده و پس از مدت زمان تشخیص داده شده توسط پزشک نوزاد مرخص می شود. توصیه می شود یک پزشک متخصص نوزادان را برای کودک خود انتخاب کنید، تا در صورتی که مشکلی برای نوزاد پیش آمد بتوانید او را نزد پزشک ببرید.

 

در صورتی که سوال و مشکلاتی در خصوص بارداری و زایمان سزارین دارید می توانید با مطب متخصص زنان و زایمان و نازایی خانم دکتر آزاده رضایی تماس بگیرید و از مشاوره های ایشان استفاده ببرید.

 

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید