خطرات ناشی از زایمان در هفته 28 ام
11 اکتبر
۰
(۰)

در برخی از موارد مشاهده می شود که سزارین در هفته ۲۸ بارداری در بیمارستان های شهر تهران انجام می شود که اصطلاحاً بیان می شود نوازد هفت ماه به دنیا آمده است. جنین در هفته بیست و هشتم بارداری بر اساس یک الگوی خاص چرخه منظم خواب و بیداری، تنفس، خمیازه و بلعیدن را طی می کند، ریه های جنین رشد خود را دارند و موهای سر فرزند، مژه ها و ابروها بلندتر و ضخیم تر می شود.

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که جنین چرخیده و در وضعیت مناسب قرار دارد، لازم به ذکر است که برخی از مادران در هفته بیست و هشتم از بارداری در ناحیه لگن دچار درد می‌شوند. در پایان هفته ۲۸ بارداری وزن جنین بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم است و طول بدن او چیزی در حدود ۶ سانتی متر می باشد.

نوزادی که با انجام عمل سزارین در هفته ۲۸ بارداری متولد شود را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان NICU قرار می دهند تا روند رشد وی کامل شود. در صورتی که مجبور هستید زایمان زودرسس داشته باشید نگران نباشید به همت متخخصان توانمندی همچون خانم دکتر آزاده رضایی سزارین در هفته ۲۸ بارداری در بیمارستان های شهر تهران به طرز شایسته ای انجام می شود.

خطرات ناشی از زایمان در هفته 28 ام

 بررسی وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

برخی از مادرهای باردار ممکن است سزارین در هفته ۲۸ بارداری را در بیمارستان‌های شهر تهران تجربه کنند. به همین منظور به بررسی وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری خواهیم پرداخت. در پایان هفته بیست و هشتم بارداری بسیار اتفاق افتاده است که جنین به طور مرتب و پشت سر هم خمیازه می کشد، در بیست و پنجمین هفته از بارداری رفلکس بلعیدن در جنین اتفاق می‌افتد ولی هنوز به طور مرتب انجام نمی شود.

برای رشد طبیعی بافت ریه جنین باید حرکات تمرینی تنفسی انجام شود، با هر تنفس دیافراگم پایین می رود و موجب می شود که دیواره های قفسه سینه تکان بخورند، حنجره شل شده و باعث خروج مایع از دهان می شود. البته لازم به ذکر است، تنها مقدار کمی از مایع درون ریه ها از دهان خارج می شود. انجام این گونه حرکات تنفسی موجب تکامل صحیح ماهیچه‌های تنفسی خواهد شد، به مدت چند هفته باید تمرین عمل تنفس به طور غیر منظم انجام شود.

 

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

برای بررسی سزارین در هفته ۲۸ بارداری در شهر تهران به بررسی وضعیت مادر در پایان هفته ۲۸ بارداری می پردازیم.

در طی بارداری از شکم برآمده خود خوشحال و راضی هستید و کاملاً سعی می کنید از فرزند درون شکم تان مراقبت کنید اما ممکن است اظهارنظرهای دیگران شما را ناراحت و عصبی کند، احتمالا هر فردی که به شما برخورد می کند سعی دارد به نحوی پیشنهاد های خود برای سلامت در دوران بارداری را بیان کند و توصیه هایی را به شما داشته باشد، ممکن است برخی از خانمها از این اظهار نظرها احساس رضایت داشته باشند، ولی برای برخی دیگر این توصیه ها خسته کننده باشد در هر صورت این بدن شماست که شما باید تمام کارهای لازم برای سلامت خود و جنین را انجام دهید و مراقبت های قبل از بارداری را نیز باید فراموش نکنیم.

دلایل سزارین در هفته 28 ام

سعی کنید برای حفظ سلامت خود و جنین درونتان از توصیه‌ها و مشاوره‌های پزشک خود استفاده کنید و در کمال ادب و احترام از کسانی که به شما توصیه هایی دارند تشکر کرده و به او اطمینان دهید که اطلاعات لازم را دارا بوده و به خوبی از توانایی مراقبت از خود و جنین برخوردار هستید. در سه ماهه دوم بارداری باید هر دو هفته یکبار برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید و پزشک در طی این جلسات فشار خون شما را بررسی می کند و برای اینکه مطمئن شود در بدن شما دفع پروتئین صورت نمی گیرد، برای شما آزمایش ادرار می نویسد، علاوه بر آن پزشک اندازه ی ارتفاع رحم را بررسی می کند تا از رشد جنین مطمئن شود همچنین اگر نگرانی و مشکلی وجود داشته باشد پزشک با مشاوره ها و توصیه های لازم شما را آسوده خاطر می کند.

 

تعریف سزارین در هفته ۲۸ بارداری

در مدت زمانی که شما باردار هستید پزشک این موضوع را برای شما بادآوری می کند که بارداری کامل را تجربه خواهید کرد، بارداری کامل یعنی شما نوزادتان را بعد از هفته ۳۷ بارداری به دنیا خواهد آورد. البته کل دوران بارداری ۴۰ هفته در نظر گرفته می شود.

تعریف زایمان زودرس توسط کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان و بیماریهای زایمان عبارت است از از انقباض ها و تغییرات دهانه رحم ای که قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ می دهد لذا تولد زودرس بین هفته های ۲۰ و ۳۷ بارداری اتفاق می افتد.

 

تشخیص زایمان زودرس

تشخیص زایمان سزارین در هفته ۲۸ در بیمارستان شهر تهران با توجه به تغییرات سرویکس بررسی می شود، پزشک زنان و زایمان روی لگن شما آزمایش انجام می دهد تا متوجه شروع تغییرات سرویکس شود. این آزمایش‌ها ممکن است در عرض چند ساعت و طی چند آزمایش انجام شود، همچنین پزشک انقباض‌های رحم شما را در نظر دارد و با بررسی این آزمایش ها پزشک تشخیص می دهد که لازم است بستری شوید یا نیاز به مراقبتهای خاصی دارید. لازم به ذکر است در این دوران ممکن است سونوگرافی واژینال انجام شود تا پزشک بتواند طول سرویکس شما را اندازه گیری کند. از دیگر آزمایشهایی که انجام می شود اندازه گیری سطح هورمون جنینی فیبرونکتین است زیرا وجود این پروتئین با زایمان زودرس ارتباط دارد.

 

سزارین در هفته 28 در تهران به چه میزان خطرناک می باشد؟

نشانه های سزارین در هفته ۲۸ بارداری

در این قسمت به بررسی نشانه های رایج از زایمان سزارین در هفته ۲۸ بارداری در بیمارستان های شهر تهران می پردازیم:

 • داشتن بیش از چهار یا پنج انقباض در هر ساعت
 • انقباض های منظم که به طور متناوب افزایش پیدا می‌کند
 • فشار لگنی دارای ریتم و مداوم
 • داشتن کشش های عضلانی مشابه کشش های زمان قاعدگی
 • کمر درد
 • ناراحتی معده یا اسهال
 • بروز تغییرات در ترشحات واژنی
 • داشتن خونریزی واژینال
 • تغییر در ترشحات واژن

ممکن است نشانه این باشد که کیسه آب شما دست به کار شده است، برای فهمیدن این موضوع با بو کشیدن امتحان کنید اگر بوی آمونیاک را احساس کردید ادرار است اما اگر بوی آمونیاک را تشخیص ندادید ممکن است مایع آمنیوتی باشد

 • انقباض های عضلانی شبیه زمان پریود

اگر در زیر شکم یا پایین کمر انقباض های عضلانی را احساس کردید می تواند نشانه ای از فرارسیدن زمان زایمان باشد

 • درد پشت

داشتن یک درد خفیف و مداوم در پشت نیز نشانه ای از زمان زایمان است

 • افزایش فشار در ناحیه لگن

در صورتی که در ناحیه لگن احساس فشار زیادی را داشتید حتماً با پزشک تماس بگیرید

البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که ممکن است یک یا چند نشانه زایمان را داشته باشید اما در حال وضع هم نباشید، پس در این صورت قدرت پزشک شماست که به طور قطع می تواند تشخیص دهد آیا زمان زایمان فرا رسیده یا خیر. مادرانی که بارداری چندقلویی تجربه می کند باید نسبت به نشانه های زایمان سزارین در هفته ۲۸ بارداری آگاه باشند اگرچه نباید اجازه دهند که استرس و ناراحتی لذت بارداری را از آنها بگیرند .

وضعیت جسمانی کودک بعد از زایمان در هفته 28 چگونه است؟

اگر زایمان زودرس داشتیم چه کنیم؟

اگر نشانه‌های زایمان سزارین در هفته ۲۸ بارداری را داشتید باید با پزشک خود صحبت کنید اقداماتی که معمولاً در این مواقع انجام می‌شود شامل موارد زیر است

توسط دستگاه مانیتورینگ انقباضهای شما چک می شود تا مطمئن شوند که بچه در وضعیت اضطراری قرار ندارد. همچنین سرویکس شما بررسی می شود تا اگر اتصال یا تحلیل رفتگی یا نازک شدن سرویکس رخ داده باشد پزشک از این موضوع مطلع شود.

از دیگر آزمایش هایی که انجام می شود نمونه برداری با ثواب واژنی است که اگر عفونت یا احتمالاً فیبرونکتین جنینی رخ داده باشد پزشک مطلع شود. همچنین از شما سونوگرافی گرفته می شود تا اندازه و سن جنین شما مشخص شود. در صورتی که نتیجه این تست ها و آزمایش ها نشان دهد که شما در حالت زایمان سزارین قرار دارید برای این عمل آماده خواهید شد.

سزارین در هفته ۲۸ بارداری

اگر در هفته ۲۸ بارداری پزشک شما تشخیص دهد که در حال زایمان زودرس هستید از آنجایی که هر روزی که می گذرد احتمال بقا و سلامت نوزاد بالا می رود تا جایی که امکان داشته باشد زایمان شما را به عقب می‌اندازد.

به شما استراحت مطلق را پیشنهاد می کند یا این که بسته به طول مدت بارداری یا مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود آید در بیمارستان بستری خواهید شد و در مدت زمان بستری در بیمارستان موارد زیر روی شما بررسی می شود

·         مایعات وریدی

هرچقدر بدن شما آب بیشتری داشته باشد امکان انقباض های مداوم کم می شود.

·         آنتی بیوتیک

برای شما آنتی بیوتیک تجویز می شود مخصوصاً در شرایطی که عفونت دارید و باعث زایمان زودرس می شود.

·         داروهای توکولیتیک

برای شما داروهایی تجویز می شود تا رحم شما آرام شود و به طور موقت انقباضات رحم شما متوقف می شود.

عوارض و خطرات زایمان زودرس برای سلامت نوزاد

رایج ترین مشکلاتی که ممکن است با سزارین در هفته ۲۸ بارداری برای نوزاد به وجود آید به شرح زیر است

تنظیمات دمایی

معمولا نوزادی که زودتر به دنیا می آید کوچکتر است و در این زمان به سختی می‌تواند خود را گرم نگه دارد، این مسئله به دلیل کمبود چربی بدن و وجود وزن زیاد پوست بدن است. از این رو برای گرم نگه داشتن دمای بدن نوزاد او را در محفظه NICU   قرار می‌دهند تا گرم بماند در زمانی که خود بتواند دمای بدنش را تنظیم کند.

تنفس

به دلیل کامل نشدن ریه ها اکثر نوزادان که در هفته ۲۸ بارداری به دنیا می آیند دارای مشکل تنفسی هستند که بلافاصله برای آنها ماسک اکسیژن قرار داده می شود.

بیشتر نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند ماده سطحی فعال ندارند،  این ماده در شش ها کیسه های تنفسی کوچک را باز نگه می دارد. برای این نوازدان از مواد مشابه استفاده می شود تا از سندرم تنفسی دیسترس جلوگیری شود

 

آیا کودکانی که زودتر از هفته ۳۶ ام به دنیا می آیند، سالم هستند؟

در گذشته زمان به دنیا آمدن نوزاد در هفته ۳۷ بارداری در نظر گرفته می شد یعنی پزشکان در این مدت اگر احساس می کردند که جنین تکامل یافته سزارین را انجام می دادند، اما اکنون پزشکان به این نتیجه رسیده اند که انجام سزارین در هفته ۳۷ بارداری مناسب نیست و به همین دلیل اجازه می دهند که جنین تکامل بیشتری پیدا کند و در هفته های بعدی سزارین را انجام می دهند.

آیا سزارین در هفته بیست و هشتم توسط متخصص های سزارین در تهران تایید شده است؟

زایمان زودرس به چه دلیل اتفاق می افتد؟

در برخی مواقع هیچ دلیل مشخصی برای وقوع سزارین در هفته ۲۸ بارداری وجود ندارد با این وجود ممکن است به دلایل زیر زایمان زودتر انجام شود:

 

 • دوقلو یا چندقلو بودن بارداری
 • وجود عفونت باکتریایی در ناحیه تناسلی
 • داشتن خونریزی شدید در دوران بارداری
 • وجود مشکلات رحم مثلاً دو شاخه بودن آن
 • ضعف در ناحیه دهانه رحم
 • پاره شدن کیسه آب
 • در صورتی که مادر زایمان قبلی وی نیز زودرس بوده باشد امکان دارد باز هم این موضوع را تجربه کند
 • تغذیه نامناسب در دوران بارداری
 • مراقبت نکردن مادر از خود در دوران بارداری
 • شاغل بودن مادر که نیاز است ساعت های زیادی را ایستاده به فعالیت بپردازد.
 • سیگار کشیدن، استفاده از مواد مخدر
 • داشتن اضافه وزن و یا کمبود وزن

 

برای پیشگیری از زایمان زودرس آیا درمانی وجود دارد؟

استفاده از برخی از داروها به خانم ها کمک می کند تا زایمان زودرس را تجربه نکنند و تکامل ریه ها به طور کامل انجام شود، همچنین استفاده از برخی داروها مانند پروژسترون و tocolytics باعث طولانی شدن دوران بارداری می شود. در صورتی که در هفته های ۲۴ و ۳۴ بارداری باشید و پزشک مشکوک باشد که فرزند ممکن است به دنیا بیاید برای شما کورتیکواستروئید تزریق می کند، این دارو روند رشد را تسریع می بخشد و کمک به رشد سریعتر ریه های نوزاد و برخی اندام های وی می شود.

 

مطالبی که مطالعه کردید پیرامون سزارین در هفته ۲۸ بارداری در شهر تهران است در صورتی که سوالی در این زمینه دارید می توانید با خانم دکتر آزاده رضایی مشاوره نمایید برای این منظور با شماره های مطب ایشان تماس حاصل فرمایید.

 

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید