وضعیت جنین نزدیک‌تر به دهانه رحم چگونه است؟
28 جولای
۰
(۰)

در زایمان هایی که مادر بارداری دوقلویی را تجربه می کند زایمان طبیعی یا سزارین کدام یک بهتر است؟  هنگامی که مادر قرار است سزارین برای بارداری دوقلویی داشته باشد، قدری فرآیند زایمان پیچیده تر خواهد شد. طبیعی است که زایمان دوقلویی متغیرها و شگفتی های بیشتری در مقایسه با زایمان تک قلو دارد. همواره در سزارین دوقلوها مشکلاتی به وجود می آید اما با استفاده از تجربه و تخصص خانم دکتر آزاده رضایی متخصص زنان و زایمان می توانید این مشکلات را به راحتی پشت سر بگذارید و زایمان سهل و ایمنی را تجربه کنید. در ادامه این مقاله سعی کرده ایم در مورد مشکلات این زمان و همچنین زمان مناسب سزارین مطالبی را با شما در میان بگذاریم.

 

مشکلات زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی

بارداری دورانی است که با فراز و نشیب های بسیار زیادی برای خانم ها همراه است تصور کنید به جای یک جنین مادر مجبور باشد دو جنین را در شکم خود پرورش دهد که به  احتمال زیاد چالش‌ها و مشکلات وی نیز دو برابر خواهد شد. طبق نظر پزشکان بهترین زمان سزارین برای بارداری دوقلویی بعد از اتمام هفته ۳۷ بارداری است، اما در بسیاری از موارد مشاهده شده که قبل از رسیدن به ۳۷ هفته زایمان زودتر از موعد تعیین شده انجام شده است. با توجه به موارد ذکر شده اگر دوقلو باردار هستید باید انتظار زایمان زودرس را داشته باشید، همچنین لازم به ذکر است اگر تعداد جنین ها بیشتر باشد احتمال وقوع زایمان زودرس وجود دارد و مشکلات زایمان چند قلویی نیز بیشتر خواهد شد برخی از مشکلات سزارین برای بارداری دو قلویی شامل موارد زیر است:

وضعیت جنین نزدیک‌تر به دهانه رحم چگونه است؟

 

 • زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی برنامه ریزی نشده

برخی از مادرانی که بارداری دوقلویی را تجربه کردند ممکن است خود را برای زایمان طبیعی آماده کند در صورتی که باید بدانید بیشتر بارداری های دوقلویی منجر به زایمان سزارین خواهد شد. مراحل زایمان سزارین به محل قرارگیری جنین سلامت و وزن وی بستگی دارد همچنین شرایط ویژه‌ای مانند پره اکلامیسی نیز ممکن است احتمال انجام سزارین زودهنگام را بیشتر کند.

 

 • زایمان ترکیبی

در برخی موارد نادر مشاهده شده که جنین دوم به روش سزارین متولد می شود در حالی که جنین اول با استفاده از زایمان طبیعی به دنیا آمده است. این اتفاق معمولاً در شرایط خاص مانند جدا شدن جفت یا پرولاپس رخ می دهد، زایمان ترکیبی ممکن است مشکل تر و ترسناک باشد و همچنین دوره نقاهت و بهبودی پس از این نوع زایمان به واسطه جراحات واژن و عمل جراحی سزارین مقداری بیشتر طول خواهد کشید. در هر صورت برای نجات زندگی فرزندان خود مجبور هستید این عمل را انجام دهید و این تاخیر در بهبودی را تحمل نماید.

این نکته را به خاطر داشته باشید مشکل بودن سزارین برای بارداری دوقلویی همیشه به این معنا نیست که زایمان مشکلی را در طی خواهید داشت بلکه در بسیاری از موارد مشاهده شده است که مادرانی که بارداری دوقلویی را تجربه کردند فرزندان خود را به راحتی به دنیا آورده اند و پس از عمل سزارین مشکل خاصی در روند بهبودی خود نداشته اند. در این شرایط هر چه آگاهی شما در مورد زایمان سزارین و بارداری بیشتر باشد مشکلات را راحت تر پشت سر خواهد گذاشت، همچنین نباید اجازه دهید که نگرانی فکر شما را درگیر کند بدین صورت می توانید از بارداری خود لذت کافی را داشته باشید.

 

شرایط دوقلوها به هنگام سزارین برای بارداری دوقلویی

در بارداری های دوقلوی انواع مشکلات و دشواری ها وجود دارد اما لذت هایی نیز به همراه دارد، اگر شما در برنامه ریزی خانواده خود دو فرزند را در نظر گرفته اید، بعد از بارداری دوقلویی مجبور نیستید که مجدد باردار شوید. یعنی اگر زایمان دوقلویی را تجربه می کنید با یک بار تحت سزارین قرار گرفتن دو فرزند را به دنیا خواهید آورد.

شما به مانند مادری که ۲ بار زایمان سزارین را انجام داده با یک بار زایمان صاحب دو فرزند می شوید، که این مسئله یک حسن است. در روش سزارین برای بارداری دوقلویی سوالاتی برای مادران پیش می آید که روند زایمان دوقلو ها به چه صورت انجام می شود و همچنین شانس زایمان طبیعی چقدر است، باید بگوییم که شانس زایمان طبیعی برای بارداری دوقلویی ۵۰ درصد است و اینکه دوقلوها چگونه می‌خواهند متولد شوند به چند عوامل بستگی دارد این عوامل به شرح زیر است:

شرایط دوقلوها به هنگام زایمان چگونه است

 

 • محل قرار گرفتن دوقلو‌ها داخل رحم چگونه است؟

در صورتی که سر هر دو جنین به سمت پایین باشد که در ۴۰ درصد مواقع این حالت به وجود می آید، می توانید زایمان خود را به صورت طبیعی انجام دهید. اما در بقیه موارد حتماً زایمان باید به صورت سزارین انجام شود، یعنی اگر دو جنین در داخل رحم وضعیت مطلوبی نداشته باشند به طور مثال یکی از جنین ها سرش پایین و دیگری برعکس باشد و یا هر دو در حالت برعکس قرار گرفته باشند زایمان به روش سزارین انجام خواهد شد.

 • وضعیت جنین نزدیک‌تر به دهانه رحم چگونه است؟

اگر جنین به صورت برعکس یا به پهلو قرار گرفته باشد ، احتمال انجام زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی بیشتر خواهند شد اما اگر او به سمت پایین و دهانه رحم باشد می توان تلاش خود را برای زایمان طبیعی انجام داد.

 • جنین دوم کجا قرار دارد؟

اگر جنین اول به روش زایمان طبیعی متولد شود در بیشتر مواقع جنین دوم نیز به همین روش به دنیا خواهد آمد، البته در صورتی که سر به سمت پایین باشد. حال اگر موقعیت جنین دوم برعکس یا به پهلو باشد پزشک شما جنین دوم را به روش سزارین به دنیا خواهد آورد، البته احتمال بروز زایمان ترکیبی بسیار کم است.

 • آیا هر دو جنین یک‌اندازه هستند؟

اگر یکی از جنین ها بزرگتر از دیگری باشد حتماً باید عمل سزارین انجام شود تا از آسیب دیدن به جنین کوچک جلوگیری شود.

 • آیا یک جفت وجود دارد یا دو جفت؟

در صورتی که دو قلوها از از یک جفت مشترک استفاده کنند باید عمل جراحی سزارین انجام شود.

آیا هر دو جنین یک‌اندازه هستند؟

زمان مناسب زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی کدام هفته است؟

هنگامی که پزشک به شما خبر می دهد که دوقلو باردار هستید حتماً این خبر برای شما بسیار خوشایند خواهد بود، البته علاوه بر هیجان انگیز بودن، این خبر مقداری استرس‌زا نیز است. در بارداری دوقلویی گاهی اوقات زایمان زودتر از موعد مقرر انجام می شود، به طور میانگین در حدود ۴۰ درصد از بارداری های دوقلویی برای هفته ۳۶ بارداری برنامه ریزی می شوند و یک ماه قبل از هفته ۴۰ که حالت طبیعی آن است به دنیا می آیند. در بیشتر موارد بارداری های دوقلویی برنامه ریزی شده هستند یعنی بارداری اغلب از طریق کاشت انجام شده است. در این مورد برای تاریخ زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است. تولد نوزاد در هفته ۳۷ بارداری توصیه شده است زیرا در این زمان نه تنها وزن هنگام تولد بیشتر خواهد بود بلکه نوزاد از سلامت بهتری برخوردار است.

هرچه به زمان زایمان خود نزدیک تر می شوید باید این نکته را به خاطر داشته باشید، مادرانی که بارداری چند قلویی را تجربه می کنند زمان زایمان سزارین آنها زودتر از بارداری های تک قلوی است. بهترین زمان برای زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی در هفته ۳۷ از بارداری است. در این زمان رشد جنین ها به صورت کامل انجام شده و به وزن مناسب رسیده اند.  شما در این مدت زمان فرصت دارید تا در مورد زایمان خود با پزشک مشورت کنید به یاد داشته باشید، مناسب ترین روش که منجر به دنیا آمدن عزیزان شما شود روشی است کمترین خطر را برای شما و جنین ها داشته باشد. لازم به ذکر است که زایمان زودرس عارضه ای است که در حاملگی های دوقلویی به وفور مشاهده می شود. در زایمان دوقلویی معمولاً طبق برنامه‌ریزی پیش نمی رود پس حتماً علائم زایمان زودرس را بررسی کنید و در این زمینه آگاهی خود را بالا ببرید.

 

 مشکلات جنین های دوقلو

مشکلاتی که جنین های دوقلو ممکن است داشته باشند عبارتند از؛ کاهش سرعت رشد جنین که در بسیاری از موارد دو جنین و یا یکی از آنها با چنین مشکلی روبرو می شوند. کم بودن سرعت رشد جنین باعث کمبود وزن کودک به هنگام تولد می شود که در این صورت نیاز است جنین را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان نگه دارند. همچنین ممکن است بیماری هایی را در آینده داشته باشند و مشکلاتی را در زندگی آینده خود تجربه کنند. همچنین این احتمال وجود دارد که به دلیل کمبود وزن یا نارس بودن نوزاد، مرده به دنیا بیاید، از این جهت باید زمان مناسبی برای تولد نوزاد دوقلو تعیین شود و این مسئله اهمیت بسیاری دارد.

محل قرار گرفتن دوقلو‌ها داخل رحم چگونه است؟

مشکلات سزارین برای بارداری دوقلویی زودتر از موعود

اول از همه باید بررسی کنیم چرا کودکان دوقلو زودتر از موعد مقرر متولد می شوند. البته بعضی از خانم ها سر موقع تعیین شده به اتاق زایمان می روند و  برخی دیگر زودتر از موعد مقرر. علت آن این است که سایز رحم در بارداری های دوقلویی بیشتر می شود که در نتیجه آن کشش عضلات نیز بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است زایمان زودتر از موعد تعیین شده مشکلاتی را برای مادر و فرزندان به دنبال دارد و  زایمان سزارین را با سختی های همراه می کند . خطرات بارداری دوقلویی توسط خانم دکتر آزاده رضایی به شرح زیر آمده است:

 

 • فشار خون بالا
 • ازبین رفتن مایع جنینی
 • ابتلا به دیابت بارداری
 • ابتلا به دیابت بعد از دوران بارداری
 • عفونت های مادر
 • خونریزی
 • کاهش عملکرد رحم
 • رشد ناکافی اعضای بدن
 • ایجاد نقص در جنین
 • محدودیت رشد رحم
 • سندروم انتقال خون قل به قل
 • محدودیت رشد داخل رحمی
 • مشکلات مربوط به جفت

 

در بیشتر موارد خطراتی که در بارداری های دوقلویی مشاهده می شود بیشتر از بارداری های تک قلویی است. همچنین میزان جنین مرده در بارداری های دوقلویی نیز بیشتر از بارداری های تک قلویی می باشد.

مشکلات زایمان دوقلوها

پیشنهادات کنونی در مورد باردارهای دو قلویی چیست ؟

پزشکان هنوز نتوانستند زمان مناسب زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی را تعیین کنند. همانطور که اشاره شد زمان مناسب برای سزارین بارداری دوقلویی هفته ۳۷ بارداری است، البته پزشکان معتقدند بین هفته های ۳۴ تا ۳۹ نیز زمان مناسبی برای زایمان دوقلویی است. بعد از هفته ۳۹ احتمال به دنیا آمدن جنین مرده افزایش پیدا می کند.   بیشتر کشورها زمان مناسبی را برای بارداری دوقلویی تعیین می‌کنند البته نوع زایمان را در نظر نمی‌گیرند. مشکلات موجود در زایمان زودرس در رابطه با رشد ناکافی جنین است، هنگامی که کودک زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌آید معمولاً در کوتاه مدت با مشکلات زیر مواجه می شود:

 • کمبود وزن هنگام تولد
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات قلب و عروق
 • آسیب دیدگی مغز
 • ناتوانی در تنظیم دما
 • مشکلات مربوط به دیابت
 • مشکلات خونی مثل یرقان یا کم خونی
 • کمبود قند خون
 • سیستم ایمنی ضعیف

همچنین مشکلات دیگری نیز در بلند مدت برای کودکان حاصل از زایمان زودرس سزارین برای بارداری دوقلویی به وجود می آید که شامل موارد زیر است:

 • کمبود بینایی یا شنوایی
 • مشکل در مهارت های ذهنی
 • مشکلات رفتاری
 • بیماری های مزمن مثل آسم یا عفونت
 • احتمال فلج بودن
 • سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

زمان مناسب زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی کدام هفته است؟

آیا سزارین برای بارداری دوقلویی در هفته ۳۶ مناسب است ؟

مطالعات انجام شده هنوز زمان دقیق برای انجام زایمان سزارین برای بارداری دوقلویی را مشخص نکرده است اما این مسئله مشخص شده است که قبل از هفته ۳۶ بارداری نباید زایمان انجام شود. تحقیقات انجام شده روی ۳۵,۰۰۰ بارداری دوقلویی نشان داده که بین این تعداد بارداری ۲۵۰۰۰ نمونه از آنها به گونه ای هستند که هرکدام از جنین ها جفت جداگانه‌ای دارند اما تعداد باقی مانده از یک جفت استفاده می کنند. در صورتی که در بارداری دوقلویی جفت جداگانه وجود داشته باشند خطر مرگ آن ها بیشتر خواهد شد . در چنین شرایطی معمولاً زایمان را به هفته ۳۶ موکول نمی‌کنند. اگر زایمان در چنین مواردی یک هفته دیرتر انجام شود، یعنی به ۳۸ هفته برسد خطر مرگ نیز بیشتر خواهد شد. در مورد بارداری های دوقلویی که جنین آنها مشترکاً از یک جفت استفاده می کند هنوز اطلاعات دقیقی به دست نیامده است پزشکان در تلاشند که مشکلات زایمان زودرس برای بارداری دوقلویی را کاهش دهند.

 

اگر بارداری دوقلویی را تجربه می کنید و استرس و نگرانی هایی را در خصوص زایمان دارید می توانید برای دریافت مشاوره و استفاده از راهنمایی های خانم دکتر آزاده رضایی متخصص زنان و زایمان می توانید با شماره های مطب ایشان تماس حاصل نمایید .

 

 

 

 

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید