تفاوت سزارین بی حسی با بیهوشی
11 سپتامبر
۰
(۰)

در طی این مقاله سزارین با بی حسی در تهران را برای شما عزیزان توضیح داده ایم، این نوع بی حسی یک نوع تزریق نخاعی است که در مدت زمان کوتاهی درد ناحیه پایینی بدن را از بین می برد، در این روش فرد در طول سزارین هوشیار خواهد بود. روش بی حسی که در طی سزارین استفاده می شود بی حسی اسپاینال است که در کنار بی حسی اپیدورال به کار برده می شود، در ادامه این مطلب توضیحاتی را که خانم دکتر آزاده رضایی در این باره ارائه کرده است را آورده ایم، توصیه می شود که مطالعه این مطالب را از دست ندهید چرا که شما را با مراقبت های قبل از بارداری و بعد از بارداری آشنا می کند

 

 روش انجام سزارین با بی حسی در تهران بصورت اسپاینال

چگونگی انجام سزارین با بی حسی در تهران به صورت زیر است

ابتدا متخصص بیهوشی محل تزریق را مشخص می کند، سپس سوزنی وارد ستوان فقرات می شود؛ سوزن از قسمت سخت شامه که محافظ نخاع است عبور داده می شود، پس از برگشت مایع نخاعی، متخصص بیهوشی در سه الی پنج ثانیه تزریق را انجام می دهد و بعد از تزریق سوزن خارج می شود.

به هنگام تزریق داروی بی حسی برای بار اول احساس درد و سوزش خفیفی برای مادر وجود دارد و در طی عمل ممکن است احساس فشار داشته باشید، در مدت زمان کوتاهی پس از انجام بی حسی دیگر قادر به حرکت دادن پاها و کمر خود نیستید، که این حالت به محض از بین رفتن اثر دارو از بین می رود و دوباره قادر به حرکت دادن پاهای خود خواهید بود. میزان بی حسی با توجه به دارویی که استفاده می شود متفاوت خواهد بود، در عمل سزارین با بی حسی اسپاینال در بیمارستان شهر تهران، قسمت زیر چشم کاملاً بی حس خواهد شد و شما قادر به حرکت دادن پاهای خود نیستید.

تفاوت سزارین بی حسی با بیهوشی

تفاوت بی‌حسی اسپاینال با اپیدورال در صورت سزارین با بی حسی در تهران

معمولاً  سزارین با بی حسی اسپاینال در شهر تهران انجام می شود، بی حسی اسپاینال با بی حسی اپیدورال تفاوت هایی دارد. داروی بی حسی در بی حسی اسپاینال مستقیماً روی مایع نخاعی تزریق می شود در صورتی که در روش اپیدورال این دارو به فضای بیرونی اطراف نخاع تزریق می شود. علاوه بر آن در روش اسپاینال داروی بی حسی فقط یک بار تزریق می شود، بدین ترتیب بی حسی به صورت کامل و سریع انجام می شود و تا چند ساعت اثر آن باقی می ماند. اگر می خواهید تا آخرین لحظات درد را تحمل کنید و یا اگر موعد زایمان در هر لحظه ممکن است فرا برسد، نمی  توان از روش اپیدورال برای شما استفاده کرد و به طور قطع پزشک شما روش بی حسی اسپاینال را برای شما در نظر می گیرد.

مزایا و معایب بی‌حسی اسپاینال

سزارین با بی حسی در تهران انجام می شود که مزایای زیر را دارد:

 • تسکین سریع و کامل درد: بی‌حسی به روش اسپاینال تنها چند دقیقه بعد از انجام تزریق صورت می گیرد.
 • دریافت کم دارو توسط جنین: به هنگام استفاده از داروهای مسکن برای کاهش درد زایمان، مقدار کمی از این دارو به جنین وارد می شود.

سزارین به روش بی‌حسی اسپاینال معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر است:

 • قرارگیری در وضعیت نامناسب: اگر مادر در طول مدت تزریق در وضعیت نامناسبی باشد، ممکن است احساس ناراحتی داشته باشد.

 

 • نیاز به تزریق مایعاتاز طریق سرم و بررسی مداوم جنین:  پس از انجام تزریق ممکن است قوای عضلانی خود را از دست دهید و حتی با کمک پرستاران قادر به راه رفتن نباشید. معمولاً پزشکان بعد از انجام بی حسی اسپاینال به شما تاکید می کنند که دراز بکشید تا در این صورت وضعیت شما و جنین بررسی شود.

 

 • کاهش فشار خون: ممکن است موقتاً فشار خون شما کاهش پیدا کند، در این صورت جریان خون کمتری به جنین می رسد و موجب کاهش ضربان قلب جنین می شود، برای رفع این مشکل از طریق سرم مایعاتی را به بدن وارد می کنند و گاهی از دارو نیز استفاده می کنند.

 

 • احتمال خارش و تهوع: در ناحیه صورت ممکن است دچار خارش شوید، همچنین این دارو حالت تهوع را برای مادر به همراه دارد، هر چند این روش حالت تهوع کمتری را نسبت به روش های استفاده از داروهای مسکن سیستمیک دارد اما باز هم برخی از مادران دچار حالت تهوع می شوند .

عوارض سزارین با بی حسی

لازم به ذکر است در برخی از  موارد نیز استفاده از روش بی حسی اسپاینال موجب احساس سوزش آزار دهنده در پاها و قسمت باسن می شود که شاید تا چند روز با شما همراه باشد. در استفاده از روش بی حسی اسپاینال تا چند روز در محل تزریق احساس درد را دارید. از دیگر عوارض وجود احساس سردرد تا چند روز است، در موارد نادری نیز بی حسی اسپاینال تنفس فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و در مواردی نیز موجب آسیب عصبی و یا عفونت در بدن مادر می شود.

 

ممنوعیت استفاده از روش بی‌حسی اسپاینال

سزارین با بی حسی در تهران برای همه مادران مورد استفاده قرار نمی گیرد در برخی موارد منع مصرف وجود دارد که به شرح زیر است:

 • اگر فشار خون مادر پایین باشد که  به دلیل خونریزی یا مشکلات دیگر این وضعیت ایجاد می شود.
 • وجود مشکلات انعقادی خون
 • داشتن مشکلات عفونت خونی
 • وجود عفونت پوستی در ناحیۀ کمر به واسطه وارد شدن سوزن
 • داشتن حساسیت به داروهای بی‌حسی ناحیه‌ای

علاوه بر موارد ذکر شده این روش برای مادرانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نیز پیشنهاد نمی شود .

 

برتری سزارین با بی حسی در تهران نسبت به روش بیهوشی

همه مادران تمایل دارند بعد از ۹ ماه انتظار و مراقبت از نوزاد در رحم خود به روش مناسبی زایمان داشته باشند که سلامت خود و نوزاد تضمین شود. بنا به گفته پزشکان بهترین روش برای به دنیا آوردن جنین زایمان طبیعی است اما در بعضی موارد به دلیل وجود برخی مشکلات پزشک شما زایمان سزارین را برای شما تشخیص می دهد. برای انجام سزارین اولین چیزی که اهمیت دارد بیهوشی است که به چه روشی انجام شود، مادران عزیز باید توجه داشته باشند که کادر درمان بهترین روش را برای تولد نوزاد شما انتخاب می کنند بنابراین هیچ کس بهتر از پزشک معالج شما و متخصص بیهوشی نمی تواند شیوه درست را تشخیص دهد؛ در ادامه این مطلب نکاتی که دکتر رضایی درباره سزارین با بی حسی در تهران بیان کرده است را  برای شما عزیزان آورده ایم:

مراقبت های بعد از سزارین با بی حسی نخاعی

۱- در طی عمل سزارین پزشک موظف است که نوزاد را سریعاً از رحم بیرون بیاورد، اگر مادر با بیهوشی سزارین شده باشد و بیرون آوردن جنین به طول بیانجامد، داروی بیهوشی به جنین منتقل می شود و نوزاد با درجاتی از بیهوشی یا تضعیف سیستم عصبی و تنفسی به دنیا می آید که اصطلاحاً می گویند نوزاد سرحال نیست. اما در انجام سزارین با بی حسی در تهران این امر رخ نمی دهد ، میزان داروی استفاده شده در بی حسی نخاعی خیلی کم است و تزریق آن در کمر می باشد و در صورتی که سزارین طولانی شود دارو به جنین منتقل نمی شود بنابراین نوزاد به هنگام تولد سرحال تر خواهد بود. پس در انتخاب نوع بیهوشی اولین مسئله ای که پزشک در نظر می گیرد تولد نوزاد با روحیه بهتر و سرحال تر است.

۲-مسئله ی دیگری که از هر جهت ثابت شده است و باید به آن توجه کرد داشتن تماس مادر با نوزاد در دقایق ابتدایی تولد است، این تماس فواید فیزیولوژیکی برای جنین دارد مانند حفظ دمای مناسب برای نوزاد و جلوگیری از کم شدن درجه حرارت نوزاد در دقایق ابتدایی تولد ، این موضوع باعث داشتن حالات روحی روانی بهتری بین مادر و نوزاد می شود این مسئله اثرات تاثیرگذاری در مسائل اجتماعی، روحی و عاطفی نوزاد در سال های بعدی را دارد.

۳-عوارض جراحی و بیهوشی که سزارین به روش بی حسی نخاعی دارد از حالت بیهوشی عمومی کمتر است برای نمونه مادر خونریزی کمتری را در بی حسی نخاعی خواهد داشت و همچین مشکلات تنفسی و خونی محدودتری را نیز تجربه  می کند.

با توجه به نکات گفته شده در نظر داشته باشید اگر امکان سزارین با بیهوشی برای شما وجو نداشت، در سزارین با بی حسی در تهران هیچگونه دردی را حس نخواهید کرد و در جراحی شما چیزی را نمی بینید، همچنین صدای گریه نوزاد را ابتدا خودتان می شنوید که باعث می شود تحمل شما در مسائل افزایش پیدا کند.

 

سزارین با بیهوشی

در ادامه سزارین به روش بیهوشی را توضیح داده ایم تا تفاوت های آن با سزارین با بی حسی در تهران را متوجه شوید. در روش بیهوشی پس از آماده شدن مادر وی را به اتاق عمل انتقال می دهند، پرستار بیهوشی به شما کمک می کند که به اتاق عمل وارد شوید، سپس روی تخت قرار می گیرید و به دستگاه های چک علائم حیاتی متصل می شوید. به کمک دستگاه های موجود در اتاق عمل نبض، تنفس و نوار قلبتان کنترل می شود، یک از رگ های شما باز نگه داشته می شود که برای تزریق سرم به بدن شما است. اکسیژن از طریق ماسک به ریه های شما وارد شده سپس با تزریق داروی بیهوشی در رگ شما بعد از گذشت ۳۰ ثانیه بیهوش خواهید شد .

سزارین با بی حسی در تهران چگونه انجام می شود بیهوشی شما تا پایان مدت زمان عمل باقی خواهد ماند که شما در طی مدت زمان عمل دردی را احساس نخواهید کرد، با پایان عمل به تدریج به هوش می آیید. بعد از به هوش آمدن پزشک بیهوشی به شما می گوید که آب دهان خود را قورت دهید و تنفس راحتی را داشته باشید و علائم حیاتی شما در این مدت زمان چک می شود. تا زمان هوشیاری کامل در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت، اگر حالت تهوع داشتید پرستار بیهوشی به شما کمک می کند که سر خود را به یک سمت بگیرید و محتویات را خارج نمایید. بعد از هوشیاری کامل شما را به بخش منتقل می کنند و تا مدت زمانی باید ناشتا باشید اگر احساس سرفه داشتید دست خود را روی قسمت عمل شده قرار دهید سپس سرفه کنید تا دردی را احساس نکنید.

 

 معایب بیهوشی برای سزارین در مقایسه با بی حسی

 احتمال داشتن حالت تهوع و استفراغ در این روش بیشتر است

 ممکن است محتویات معده و روده به ریه (آسپیراسیون) برگشت داد شود

-به محض هوشیاری درد زیادی را تحمل خواهید کرد، اما در روش سزارین با بی حسی، اثرات بی حسی در بدن شما به تدریج از بین می رود

-پس از بیهوشی حالت خاصی از گیجی و منگی دارید که ممکن است نتوانید با نوزاد ارتباط برقرار کنید

-ممکن است مقداری از داروی بیهوشی به جنین منتقل شود و نوزاد با بی حالی متولد شود

-احتمال وجود مشکل در لوله گذاری و وجود عوارض ناشی از آن

-احتمال بروز مشکلات دندانی، چشمی و اندام ها در بیهوشی عمومی

-امکان دیدن نوزاد بلافاصله پس از تولد وجود ندارد

-ممکن است مادر به مواد بیهوشی حساسیت نشان دهد.

 

مرایا و معایب بی حسی نخاعی

عوارض سزارین با بی حسی در تهران از کمر

لازم به ذکر است سزارین با بی حسی در تهران عوارض کمتری را دارد برخی از این عوارض به شرح زیر است:

 • احساس کلافگی و بی قراری
 • نوسان ضربان قلب و تغییرات فشار خون
 • تهوع استفراغ

باید دقت داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده قابل کنترل است. عارضه دیگری که پس از بی حسی موضعی در مادران بیشتر مشاهده می شود سردرد وضعیتی است. حالت سردرد با دراز کشیدن کمتر شده ولی ممکن است در حالت نشسته و ایستاده بیشتر شود. برا کاهش میزان سردرد توصیه می شود مایعات بیشتری بنوشید، از قهوه و نسکافه نیز می توانید استفاده نمایید. ضمن اینکه مادر می بایست بی حرکت باشد تا سردرد وی زودتر بهبود یابد.

در صورتی که سردرد یا علائم دیگر مانند علائم حسی و حرکتی، استفراغ، تاری دید، تب و خواب آلودگی شدت گرفت باید پزشک بیهوشی را در جریان قرار دهید. وجود عارضه کمردرد به علت ورود سوزن باریک به این ناحیه در بعضی موارد مشاهده می شود.

چنانچه هر گونه سوال و مشکلی در رابطه با روش سزارین با بی حسی در تهران داشتید می توانید سوالات خود را با سرکار خانم دکتر آزاده رضایی مطرح نمایید .

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید