چه مراقبت هایی بعد از زایمان سزارین لازم است
28 آگوست
۰
(۰)
Rate this post

بدون شک برای خانم های باردار اتفاق افتاده است که به دنبال پیدا کردن بهترین بیمارستان سزارین تهران باشند، برخی حتی تا ماه های آخر و نزدیک شدن به زایمان نمی دانند که چه بیمارستانی را برای سزارین انتخاب کنند. همه این نگرانی ها و دغدغه ها برای خانم های باردار رخ داده است پس برای آسودگی خاطر خود نزدیک زایمان و نداشتن استرس بهتر است در ماه های آغازین بارداری فاکتورهای لازم برای تشخیص یک بیمارستان خوب را بررسی نمایید. بیمارستان خوب شرایط را برای یک زایمان و سزارین سالم و بدون ایجاد مشکل برای مادر باردار فراهم می کند که مادر و نوزاد در سلامت کامل بیمارستان را ترک نمایند. به شما عزیزان توصیه می کنیم برای آشنایی با یک بیمارستان خوب مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

 

بیمارستان مناسب خو را در ماه های اول بارداری بیابید

به خاطر داشته باشید که اکثر پزشکان متخصص و مجرب معمولاً در بیمارستان های خصوصی و نیمه خصوصی به فعالیت می پردازند. در صورتی که تمایل دارید مقداری از هزینه بیمارستان را با داشتن بیمه جبران کنید بهتر است بیمه تکمیلی داشته باشید، در این صورت بیمه طرف قرارداد بیمارستان بخشی از هزینه های شما را تقبل می کند. از این رو توصیه می شود در ماه های آغازین بارداری بهترین بیمارستان سزارین تهران را انتخاب کنید. در انتخاب بهترین بیمارستان این نکته را در نظر داشته باشید که صرفاً بیمارستانی که هزینه بیشتری را از شما دریافت می کند بهترین بیمارستان نیست، بلکه بیمارستان هایی نیز هستند که هزینه کمتری را برای شما در بردارد و خدمات مناسبی را برای شما و نوزادتان فراهم می کنند و تجربه خوبی را از زایمان خود خواهید داشت.

چه مراقبت هایی بعد از زایمان سزارین لازم است

انتخاب پزشک و بیمارستان مناسب  

این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از پزشکان برایشان اهمیت ندارد که با بیمه قرارداد داشته باشند و همانطور که اشاره شد بسیاری از پزشکان متخصص فقط در بیمارستان های خصوصی سزارین انجام می دهند، البته تعداد گسترده ای از پزشکان همانند دکتر آزاده رضایی در چند بیمارستان کار می کنند پس شما باید با در نظر گرفتن میزان توانایی مالی خود اقدام به انتخاب پزشک و بیمارستان نمایید. گاهی اوقات پیش می آید پزشکی که انتخاب کرده اید فقط با بیمارستان های خصوصی قرارداد دارد و تقبل هزینه های بیمارستان خصوصی برای شما ممکن نباشد پس در این صورت باید به دنبال پزشک دیگری باشد.

نتیجه گیری

پس از اطمینان از بارداری خود، بهترین بیمارستان برای سزارین تهران را پیدا کنید برای مطلع شدن از بهترین بیمارستان ها می بایست خدمات و سرویس هایی که بیمارستان در بخش زنان و برای عمل سزارین ارائه می دهد را بررسی کنید تا تجربه زایمان و مادر شدن برای شما خوشایند باشد. با انتخاب بیمارستان خود در ماه های اول بارداری از شدت استرس و دغدغه های خود در ماه های آخر بارداری می کاهید، همچنین در انتخاب پزشکی که قرار است شما را سزارین کند نیز باید دقت داشته باشید علاوه بر تجربه و تخصص وی باید در نظر داشته باشید که با بیمارستان مورد تایید شما همکاری دارد یا خیر.

ضرورت وجود بخش  NICU در بهترین بیمارستان سزارین تهران

بخش  NICUیا همان بخش ویژه نوزادان از مهم ترین قسمت هایی است که در بخش زنان و زایمان باید موجود باشد، وجود این بخش مخصوصاً برای خانم هایی که بارداری های پر خطر را تجربه کرده اند الزامی است. در بیمارستان هایی که امکانات متوسط و پایین تری دارند معمولاً این بخش وجود ندارد لذا برای انتخاب بهترین بیمارستان برای سزارین تهران حتماً به وجود این بخش توجه داشته باشید. در بیمارستان هایی که امکانات و تجهیزات پیشرفته دارند علاوه بر وجود متخصص نوزادان، بخش ویژه نوزادان نیز وجود دارد و مراقبت و نگه داری از کودک و مادر در مناسب ترین شرایط انجام می شود . دقت کنید برای برخی از خانم هایی که در دوران بارداری مشکلاتی داشته اند احتمال زایمان زودرس وجود دارد و ممکن است نوزاد آنها زودتر از ۳۷ هفته به دنیا بیاید که احتمال وجود مشکلاتی مانند کمبود وزن یا نارسایی های دیگر وجود دارد. لذا توصیه می شود خانم های باردار با شرایط زیر حتماً در یک بیمارستان مجهز سزارین داشته باشند:

 

 • خانم هایی که مسمومیت بارداری شدید داشته اند
 • خانم هایی که بارداری چند قلویی را دارند
 • در صورتی که زایمان های قبلی سزارین بوده است
 • خانم هایی که مشکل ناباروری داشته و تحت شرایط خاص باردار شده اند

برای نمونه ممکن است نوزادی در هفته ۳۵ بارداری و با وزن ۲ کیلوگرم به دنیا بیاید اما به دلیل اینکه بیمارستان تجهیزات کافی ندارد از دست برود، لذا پیشنهاد می شود خانم هایی که احتمال بروز مشکل برای آنها و جنین وجود دارد در بیمارستان های مجهز سزارین را انجام دهند.

شیردهی موفق در بیمارستان دوستدار کودک

یکی دیگر از فاکتورهای یافتن بهترین بیمارستان سزارین تهران، اجرای طرح بیمارستانی دوستدار کودک و مادر است، بیمارستان دوستدار کودک باید شرایطی را داشته باشد که زنان باردار را از فواید شیردهی به نوزاد مطلع کند. لذا جهت اجرای این امر باید آموزش شیردهی را پس از بدنیا آمدن کودک آغاز کنند و به مادر در شیر دادن به نوزاد یاری رسانند.  چنین بیمارستان هایی باید در رعایت موارد زیر کوشا باشند:

 • نباید به نوزادی که تازه متولد شده است هیچ گونه مواد غذایی و نوشیدنی به غیر از شیر مادر داده شود مگر در مواردی که پزشک تجویز خاصی داشته باشد.
 • مادر را به شیردهی به نوزاد تشویق کنند و اصول تغذیه صحیح با شیر مادر را به وی آموزش دهند.
 • از دادن شیشه شیر یا پستانک به نوزاد خودداری شود.
 • پرسنل بیمارستان به هنگام ترخیص مادر، وی را به مراکز مربوط به پشتیبانی شیردهی معرفی کنند تا در صورتی که مادر نیاز به کمک داشت به این مراکز مراجعه کند.

نتیجه گیری

معمولاً زنان برای انتخاب بهترین بیمارستان برای سزارین تهران معیارها و فاکتورهای مختلفی را در نظر دارند، مادران تمایل دارند در بیمارستانی سزارین خود را انجام دهند که تجهیزات کامل  و متنوعی را داشته باشد. وجود امکانات و تجهیزات مناسب در داشتن یک زایمان خوب تاثیر به سزایی دارد؛ یکی از این امکانات که بعد از زایمان ممکن است لازم باشد بخش ویژه نوزادان یا NICU است، مواقعی که نوزاد به دنیا آمده مشکلی داشته باشد چند روزی در این بخش نگهداری می شود. از دیگر گزینه های تشخیص یک بیمارستان مناسب، دوستدار کودک بودن بیمارستان است. در این راستا پرستارها و ماماها مادر را تشویق به شیردهی به نوزاد می کنند و در انجام این امر به وی کمک کرده و راهکارهای مناسب را ارائه می دهند.

محل قرارگيري بخش زايمان در بهترین بیمارستان سزارین تهران

در ادامه محل مناسب قرار گرفتن بخش زنان را در بهترین بیمارستان های سزارین در تهران بررسی خواهیم کرد، بخش زنان و زایمان باید در محلی قرار گرفته باشد که کمترین رفت و آمد و بار ترافیکی را داشته باشد، اتاق های سزارین و زایمان باید در محلی باشد که پرسنل مجبور نباشند برای رفتن به قسمت های مختلف زایمان از فضاهای پشتیبانی عبور کنند و برای رفت و آمد از راهرو های اصلی استفاده کنتد. لازم به ذکر است که بخش سزارین باید به بخش نوزادان و بخش بستری نزدیک باشد. بخش زایمان از چند فضای جانبی تشکیل شده است که در ادامه به شرح این بخش ها خواهیم پرداخت.

انتخاب بهترین بیمارستان مخصوص زایمان سزارین

بخش زایمان و نوزادان به سه بخش تقسیم می شود

۱ –  بخش اعمال زايمان

۲ – بخش بستري زايمان

۳ – بخش نوزادان

 

 

۱ – بخش اعمال زايمان:

بخش اعمال زایمان نیز دارای قسمت های متفاوتی می باشد که برای شناسایی بهترین بیمارستان سزارین تهران بهتر است با این بخش ها آشنایی داشته باشید.

 

  فضاي انتظار همراهان

فضایی که برای انتظار همراهان نیاز است به تعداد مادران موجود در بخش زایمان بستگی دارد، شایسته است که در این بخش سرویس بهداشتی مناسب برای استفاده همراهان موجود باشد.

 

  اتاق معاينه بيمار

در اتاق معاینه، مادر توسط پزشک یا ماما معاینه شده و پس از بررسی اوضاع جسمانی به پذیرش قسمت سزارین انتقال داده می شود. هنگامی که مادر پذیرش شد باید به اتاق آماده سازی منتقل شود.

 

  پذيرش ايستگاه پرستاري

ایستگاه پرستاری نیز باید در محلی باشد که برای انتقال دادن تجهیزات، اختلالی ایجاد نشود و همچنین در فاصله کمی با اتاق های درد و ریکاوری باشد. سیستم های احضار پرستار و آیفون های داخلی باید به ایستگاه پرستاری متصل باشند.

 

اتاق آماده سازي بيمار

در این اتاق تعویض لباس و کارهای قبل از زایمان انجام می شود که البته خیلی هم ضروری نیست و می توان از اتاق درد برای این کارها استفاده کرد.

 

اتاق درد

مادر باردار تا زمان رفتن به اتاق زایمان در این اتاق می ماند، اتاق درد باید دارای فضای مناسب و کافی و تعداد تخت های مناسب باشد. در صورتی که در بخش زایمان یک اتاق سزارین وجود دارد باید دو اتاق درد در نظر گرفته شده باشد. حتماً در اتاق درد باید سرویس بهداشتی وجود داشته باشد، همچنین این اتاق باید به ایستگاه پرستاری نزدیک باشد و ایستگاه باید نظارت کافی بر مادرانی که در اتاق مستقر هستند داشته باشند.

مزیت زایمان سزاریناتاق زايمان بهترین بیمارستان سزارین تهران

بهترین بیمارستان سزارین تهران باید امکانات انتقال بیمار از اتاق درد با استفاده از برانکارد یا تخت به اتاق زایمان را داشته باشد. اتاق زایمان نیز باید دارای ویژگی های مناسب بوده و از مساحت کافی برخودار باشد، همچنین در اتاق زایمان باید انبار استریل و اسکراب در نظر گرفته شده باشد. در اتاق سزارین علاوه بر حضور متخصص زنان و متخصص بیهوشی نیاز به حضور متخصص نوزادان است. اتاق زایمان باید از سیستم ارتباطی با ایستگاه پرستاری برخوردار باشد، لازم به ذکر است که فاصله اتاق درد با اتاق زایمان باید بسیار کم باشد که مادر باردار سریعاً برای سزارین منتقل شود، البته این فاصله باید در اندازه ای باشد که دیگر بیماران درون اتاق درد، اتاق زایمان را نبینند و صدای داخل را نشنود از این رو اتاق زایمان باید مجهز به عایق صوتی باشد.

 

اتاق ريكاوري :

در اتاق ریکاوری ایستگاه پرستاری مجزا وجود دارد. زائو پس از سزارین مدتی در این فضا می ماند و سپس به بخش بستری منتقل می شود،  موقعیت زائو پس از زایمان حساس است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد به طوری که در برخی از بیمارستان ها مراقبت کنار تخت برای مادر در نظر گرفته می شود. مدت زمان حضور مادر در اتاق ریکاوری ۲ الی ۳ ساعت است تا علائم حیاتی مناسب را کسب کند و پس از به هوش آمدن، مادر به بخش بستری هدایت می شود.  بیمار پس از خروج از ریکاوری در صورت مناسب بودن حالت های عمومی به بخش زایمان انتقال داده می شود و در نهایت مرخص می گردد.

 

بهترین بیمارستان سزارین تهران

نتیجه گیری

بخش اعمال زایمان در بهترین بیمارستان برای سزارین تهران باید تجهیزات لازم را داشته باشد و از اتاق های مشخصی تشکیل شده باشد؛ در ابتدای ورود مادر باردار را اتاق درد منتقل می کنند و پس از گذشت مدت زمان درد به اتاق زایمان برای سزارین فرستاده می شود، پس از انجام سزارین و تولد نوزاد زائو را در ریکاوری نگه می دارند. با رسیدن زائو به شرایط مناسب و برگشت علائم حیاتی از ریکاوری خراج شده و برای مراقبت به بخش بستری زایمان فرستاده می شود تا زمانی که پزشک دستور ترخیص را برای وی صادر کند.

 

۲ – بخش بستري زايمان بهترین بیمارستان سزارین تهران

این بخش برای بستری کردن مادرانی که سزارین انجام داده اند در بهترین بیمارستان های سزارین در تهران در نظر گرفته شده است. زائو پس از طی کردن مراحل درد، عمل سزارین و حضور در ریکاوری در این بخش بستری خواهد شد و تا زمانی که تحت معاینه پزشک قرار نگرفته باشد اجازه ترخیص به وی داده نمی شود. در بخش بستری اتاق های خصوصی برای راحتی مادران و اتاق های چند تخته وجود دارد.

 

۳-بخش نوزادان

بخش نوزادان نیز به این جهت که بیماران بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، باید در شرایط عالی ایجاد شده باشد و از امکانات مراقبتی، امنیتی و رفاه برای نوزادان برخوردار باشد. توصيه‌هاي جدی و مهمي برای بخش نوزادان در بهترین بیمارستان سزارین تهران باید در نظر گرفته شود که شامل موارد زیر است:

 • وجود تعداد مناسب نوازادان در هر بخش
 • وجود فضای مناسب برای گهواره های نوزادان
 • مجزا کردن گهواره های نوزادان با استفاده از پارتیشن
 • استفاده از تکنیک های ضدعفونی کننده
 • جداسازی جایگاه مربوط به نوزادان نارس از نوزادانی که مشکوک به عفونت هستند
 • ایجاد دمای مناسب در بخش
 • داشتن رطوبت و تهویه هوای مناسب

خطرات ناشی از زایمان سزارین

 چگونه بدانیم که متخصص مورد نظر ما با بهترین بیمارستان سزارین تهران همکاری دارند

متخصص های مجرب سزارین مانند خانم دکتر آزاده رضایی برای سهولت دسترسی شما در دریافت اطلاعات تماس اقدام به فعالیت در فضای مجازی نموده اند، شما می توانید از طریق وب سایت اطلاعات تماس ایشان را بدست آورید و با دریافت نوبت قبلی با ایشان هماهنگی لازم را به عمل آورید تا در یکی از بهترین بیمارستان های سزارین در تهران آمادگی عمل را برای شما ایجاد کنند، در صورتی که شما دکتر رضایی را برای عمل سزارین خود در نظر گرفته باشید می توانید در صورت لزوم برای مراقبت های قبل از بارداری نیز نزد ایشان بروید.

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دکتر آزاده رضایی | متخصص زنان و زایمان غرب تهران

دکتر آزاده رضایی | متخصص و جراح زنان و زایمان غرب تهران و صادقیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید