عمل سزارین چه مواقعی انجام می شود
20 سپتامبر
۰
(۰)

همانطور که می‌دانید جراحی سزارین با ایجاد برش بر روی شکم و سپس برش رحم انجام می شود، در این مقاله انواع عمل سزارین را توضیح داده‌ایم و به بررسی روش انجام و عوارض آن پرداخته ایم. از زمانی که روش سزارین به وسیله پزشکان انجام می شود انواع برش های سزارین برای این کار انجام می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، در ادامه مطلب انواع بیهوشی سزارین و انواع برش سزارین را توضیح داده ایم. از بین روش های بیان شده مناسب ترین روش برای شما توسط خانم دکتر آزاده رضایی انتخاب و به کار گرفته می شود.

برش سزارین

پزشکان معمولاً بهترین گزینه را برای برش سزارین انتخاب می کنند که عوارض کمتری را برای مادر و جنین داشته باشند در انواع عمل سزارین از مهمترین عوارض برجای ماندن جای بخیه ها بر روی شکم مادر می باشد، در نتیجه انتخاب بهترین روش برای انجام بخیه ها بسیار اهمیت دارد. به طور کلی انواع برش شکم به دو روش عمودی و افقی انجام می شود.

عمل سزارین چه مواقعی انجام می شود

برش عرضی در انواع عمل سزارین

در روش برش عرضی سزارین، به اندازه ۱۰ سانتی متر بر روی قسمت استخوان پوبیس برش داده می شود. این امکان وجود دارد که برش در نواحی زیر ناف تا بالای پوبیس ایجاد شود اما اگر به قسمت رویش مو در ناحیه بیکینی نزدیک‌تر باشد از نظر زیبایی شناختی ظاهر بهتری خواهد داشت .

 

مزایا و معایب برش عرضی سزارین

روش برش عرضی سزارین دارای مزایایی به شرح زیر است:

 • ظاهر بهتر بعد از عمل
 • بهبود بخیه ها با درد کمتری همراه است

 

معایب این روش نیز به شرح زیر است:

 • مدت زمان برش و ترمیم طولانی تر است
 • خونریزی مشاهده شده در حین جراحی بیشتر است
 • دسترسی به قسمت های بالایی شکم محدود است
 • لایه های زیادی از جمله فاشیا، عضلات و عروق خونی و عصبی برش داده می شود که موجب هماتوم و ادم می شود

 

طبق مطالعات انجام شده در گذشته  با توجه به انقباض عضلات شکمی، ممکن است بخیه ها در برش های عمودی خوب جوش نخورند اما مطالعات سال های اخیر نشان داده است کیفیت جوش خوردن بخیه ها در هر دو روش با هم تفاوت چندانی ندارند.

انواع عمل سزارین

برش عمودی در انواع عمل سزارین

از زمان های گذشته در عمل سزارین  از روش برش عمودی که به برش کلاسیک مشهور است استفاده می شود. در گذشته این روش بیشتر استفاده می شد اما به دلیل مشکلاتی که در ظاهر بدن فرد ایجاد می کرد زیاد به کار برده نمی شود.

 

مزایا و معایب برش عمودی در انواع عمل سزارین

از جمله مزایای برش عمودی سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت انجام برش برای پزشک
 • دسترسی بهتر و بیشتر به حفره درون شکم مادر
 • انجام برش بدین روش کمترین میزان خونریزی را ایجاد می کند
 • در این روش کمترین میزان اعصاب پوستی و احشایی برش داده می شود
 • در این روش دسترسی به احشای شکم و درون لگن سریعتر فراهم می شود که این مورد مهم ترین مزیت استفاده از برش عمودی سزارین است

 

 

از جمله معایب برش عمودی سزارین نیز شامل موارد زیر است:

 • ممکن است که بخیه ها به خوبی جوش نخورد و باعث بروز فتق های شکمی شود.
 • اسکار و جای زخم به وجود آمده از لحاظ ظاهر خیلی مناسب نیست.
 • این احتمال وجود دارد که بخیه ها دچار عفونت شوند که بیشتر در افراد چاق مشاهده می شود.

 

چرا عمل سزارین انتخاب اکثر مادران است

بیهوشي در انواع عمل سزارین :

انواع عمل سزارین با توجه به روش بیهوشی مورد استفاده شامل موارد زیر است:

 • بیهوشي جنرال يا عمومي
 • بيهوشي ناحيه اي يا نخاعي  (Regional Anesthesia)
 • اپيدورال
 • اسپاينال

به طور کلی اولویت پزشکان در انواع عمل سزارین استفاده از روش بیهوشی ، روش بیهوشی نخاعی یا رژیونال است اما اگر امکان استفاده از این روش وجود نداشته باشد از بیهوشی عمومی استفاده می شود، برای بهتر انجام شدن هر یک از روش ها توجه به نکات زیر الزامی است:

 

 • به محض شروع درد زایمان از خوردن و آشامیدن تا زمان معاینه توسط پزشک باید خودداری شود.
 • در صورتی که از قبل زمان سزارین مشخض شده باشد باید حداقل ۲ ساعت مانده به انجام زایمان از خوردن مایعات مثل آب، آب میوه، چای و قهوه و حداقل ۶ تا ۸ ساعت تا زمان زایمان از خوردن مواد غذایی پرهیز شود.
 • در صورتی که بیماری خاص دارید یا داروی خاصی را استفاده می کنید حتماً متخصص بیهوشی را در جریان بگذارید.
 • اگر الکل، سیگار و مواد مخدر استفاده می کنید باید به متخصص بیهوشی این موضوع را اطلاع دهید.
 • در صورتیکه سابقه خانوادگی یا شخصی، تجربه ناخوشایند از بیهوشی مثل تهوع، استفراغ و یا زیاد شدن زمان بیهوشی بعد از جراحی وجود دارد باید این موضوع را به متخصص بیهوشی اطلاع دهید.

عمل سزارین به چه صورت انجام می شود روش جنرال يا بيهوشي عمومي:

روش جنرال یا بیهوشی عمومی در انواع عمل سزارین استفاده می شود که در این شرایط بیمار کاملاً بیهوش می شود و از ورند جراحی هیچ گونه اطلاعی ندارد، همچنین هیچ دردی را احساس نخواهد کرد. از انواع مختلفی از داروها برای بیهوشی عمومی استفاده می شود که به صورت گاز و بخار استنشاقی از طریق ماسک تنفسی یا لوله راه هوایی و یا به صورت وریدی استفاده می شود.

داروهای بیهوشی به خون وارد می شود و به همه بافت های بدن از جمله مغز منتقل می شود بدین ترتیب تمام رفلکس های حفاظتی مثل سرفه بلع و یا تنفس قطع می شود. به همین علت از ماسک یا لوله در نای برای انجام تنفس استفاده می شود. عوارض ناشی از استفاده داروی بیهوشی روی تمام بدن تاثیرگذار است به ویژه روی ریه، کبد و کلیه، عوارض شایع تری مشاهده می شود.

لازم به ذکر است در تمام مدت بیهوشی مادر، متخصص بیهوشی عملکرد قلب، ریه و کلیه ها را تحت نظارت دارد.

در طی سالهای اخیر خطرات استفاده از بیهوشی کاهش یافته است، زیرا متخصص بیهوشی کاملاً آگاه از میزان و نحوه استفاده از داروها هستند. امروزه داروهای بیهوشی بسیاری وجود دارد، همچنین روش های حفاظتی و مانیتورینگ بیماران به طرز چشمگیری وسعت یافته است که زمینه کاهش خطرات بیهوشی را فراهم آورده است. در دهه گذشته تعداد مرگ و میر در اثر بیهوشی یک بیست و پنجم کاهش یافته است. روش بیان شده از انواع عمل سزارین با وجود اینکه در سالهای اخیر خطرات کمتری دارد در کشورهای توسعه یافته چندان استفاده نمی شود و علت آن وجود عوارض زیاد این روش است.

 

عوارض بيهوشي عمومي (جنرال)

در صورتی که مادر باردار سابقه بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی ریوی، کلیوی، آسیب مغزی و کبدی را داشته باشد باید حتماً قبل از اعمال بیهوشی پزشکی متخصص بیهوشی را در جریان قرار دهد. همچنین دیگر موارد مانند تزریق قبلی خون، بیماری دیابت، فشار خون بالا، افسردگی یا سایر مشکلات جسمی و روانپزشکی را باید متخصص بیهوشی اطلاع داشته باشد.  از دیگر مواردی که پزشک متخصص بیهوشی باید از آن آگاه باشند عبارتند از خروپف هنگام خواب، داشتن دندان مصنوعی، دندان لق یا افتاده و موارد دیگری مانند ارتودنسی. همچنین اگر مصرف داروهایی که بدون نسخه پزشک استفاده می شوند داشته اید باید اطلاع داده شود زیرا این موارد ممکن است با داروی بیهوشی تداخل داشته باشد و در زمان جراحی موجبات خونریزی شدید را فراهم کند.

ممکن است واکنش نسبت به داروی بیهوشی جنبه ارثی داشته باشد لذا اگر در خانواده شما واکنش و حساسیت نسبت به داروی بیهوشی وجود داشته است حتماً باید آن را به پزشک اطلاع دهید. از عوارض احتمالی بیهوشی عمومی و جنرال واکنش های حساسیتی در طول مدت جراحی است. تهوع و استفراغ نیز از دیگر مواردی است که ممکن است بعد از جراحی رخ دهد که این مشکل را با استفاده از داروهای ضدتهوع کنترل میکنند. متخصص بیهوشی خود را برای درمان واکنش حساسیت به داروها در اتاق عمل آماده می کند، لذا بسیار مهم است که پزشکی بیهوشی در مورد تمام حساسیت های فرد آگاهی داشته باشد.  از دیگر معایب روش بیهوشی عمومی این است که مادر به هنگام دنیا آمدن نوزاد هیچگونه هوشیاری ندارد و نمی تواند شاهد تولد کودک خود باشد.

 بيهوشی نخاعي يا ناحيه اي  (Regional Anesthesia)

یکی از انواع عمل  سزارین که امروزه بیشترانجام می شود بیهوشی منطقه ای (اپیدورال یا اسپاینال) است. این روش مادر را در اتاق عمل هوشیار نگه می دارد  و به همین سبب به هنگام به دنیا آمدن نوزاد لذت آن را درک می کند. از مزایای این روش کنترل درد بعد از زایمان سزارین و همچنین کنترل تهوع و استفراغ است. روش انجام  بیهوشی نخاعی به این صورت است که از ماده بی حسی در کنار طناب نخاعی استفاده می شود که در این روش نیمه تحتانی بدن بی حس می شود. براساس محل تزریق این دو روش به دو نوع اپیدورال و اسپاینال تقسیم می شود.

 

 • در روش اپیدورال ماده بی حسی روی قسمت خارجی غالفی محل پوشاننده نخاع و مایع نخاعی در کمر تزریق می شود و بدین صورت سوزن به مایع نخاعی وارد نمی شود.
 • روش اسپاینال به این صورت است که سوزن از غالف نخاع رد می شود و به مایع نخاعی وارد می شود و تزریق در درون مایع نخاعی انجام می شود. انجام بی حسی در این روش از انواع عمل سزارین سریعتر انجام می شود زیرا تزریق ماده بی حسی در نزدیکی نخاع انجام می شود.

عمل سزارین چگونه انجام می شود

قبل از تزریق یک بی حسی کوچکتر انجام می شود تا درد ورود سوزن به پشت کمر کاسته شود، به هنگام ورود سوزن به قسمت های نخاعی احساس یک شوک یا برق گرفتگی و یا گزگز شدن وجود دارد. به هنگام تزریق ماده بی حسی در پاها احساس گرما به وجود می آید و بیمار این احساس را دارد که پاهایش متعلق به خودش نیست.

 

در روش های بیان شده از انواع عمل سزارین برای طولانی تر شدن مدت زمان بی حسی و یا احساس نشدن درد پس از ورود سوزن به کمر از لوله های باریکی به نام کاتتر در داخل سوزن استفاده می کنند پس از آن سوزن خارج شده و یک لوله نرم و انعطاف پذیر در محل تزریقات برای دفعات بعد می ماند. در ادامه به توضیح بیشتر انواع عمل سزارین خواهیم پرداخت. اگر به خانم دکتر آزاده رضایی متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و تحت معاینه ایشان قرار بگیرید خواهید دید که با توجه به شرایط شما روش مناسب و بی خطر برایتان استفاده می شود.

 

 

اپيدورال مداوم با كاتتر در انواع عمل سزارین

امروزه روش اپیدورال بیشترین روش استفاده شده توسط پزشکان از بین انواع عمل سزارین است .همانطور که توضیح داده شد از یک سوزن در فضای بیرون طناب نخاعی استفاده می شود و ماده بی حسی تزریق می شود و تا زمانی که نیاز باشد این لوله باقی می ماند و درد زایمان سزارین از مدت ۲۵ دقیقه تا ۲۰ ساعت از بین می رود. پزشک متخصص بیهوشی داروهای بی حس کننده را بررسی کرده و بعد از تزریق اولیه در کاتتر اپیدورال بقیه دارو به وسیله پمپ تزریق کننده دارو صورت می گیرد، به این صورت که تا زمان تولد کودک به طور خودکار دارو به بیمار تزریق می شود. توصیه می شود که بیمار مهره های کمر خود را به حالت کمان دربیاورد و قسمت انتهایی کمر به طرف بیرون باشد و همچنین شانه های خود را به صورت افتاده نگه دارد و چانه خود را به سینه بچسباند. بیمار می تواند به حالت نشسته یا خوابیده به یک طرف باشد سپس متخصص بیهوشی مهره های کمر را با دست مشخص می کند و در بین مهره ها محل تزریق را مشخص می کند. لازم به ذکر است که همه کارها باید استریل شده انجام شود و بیمار نباید هیچ گونه حرکتی داشته باشد .

 

عمل سزارین چه عوارضی دارد

اسپاينال یکی از انواع عمل سزارین

اشاره شد که در روش اسپاینال که از انواع عمل سزارین است سوزن به غالف وارد می شود و به درون مایع نخاعی تزریق می شود، مانند روش قبل می توان این تزریق را به صورت نشسته یا خوابیده انجام داد. مقدار ماده بی حسی تزریق شده در این روش بسیار کمتر است و شروع اثرگذاری آن سریعتر از روش اپیدورال است همچنین سوزن استفاده شده باریک تر می باشد.

 

 

عوارض اپيدورال و اسپاينال

عوارض بیان شده برای انواع عمل سزارین با بی حسی مشابه هستند و شامل موارد زیر است:

 • سردرد
 • لرز
 • كاھش فشار خون
 • مختصر خارش در حين زايمان
 • واكنش به مواد بي حسي
 • تزريق ماده بي حسي به داخل رگ
 • وجود درد زايمان علي رغم اپيدورال
 • ايجاد بي حسي در پاها
 • درد كمر
 • تهوع واستفراغ
 • تنگي نفس

در آخر باید بگوییم که علاوه بر مراقبت های بعد از عمل سزارین مراقبت های قبل از بارداری نیز بسیار حائز اهمیت است. برای مراجعه به مطب خانم دکتر آزاده رضایی می توانید با شماره های مطب ایشان برای تعیین وقت ملاقات تماس حاصل نمایید.

این پست چه قدر مفید بوده؟

برای امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید